Aksaray

Aksaray Araç Kiralama

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Aksaray’ın kuzeybatısında Niğde, doğusunda Konya ve güneydoğusunda ise Ankara bulunuyor. Doğal güzellikleri, mimarisi, kültürel özellikleri ve lezzetli yemekleri ile Aksaray pek çok kişinin uğrak noktası oluyor. Şehrin tarihine bakıldığında ise Hitit tabletlerinde Aksaray’ın adının Kurşuna, İlk Çağ’dan kalan belgelerde ise Garsaura olarak geçtiği biliniyor. Şehrin içerisinde pek çok tarihi merkezin olması sebebiyle Aksaray’ı gezmek isteyen kişiler Aksaray araç kiralama hizmetlerinden yararlanıyor.

Doğal güzellikleri ve kültürel merkezleri ile öne çıkan Aksaray’ı gezmek isteyen kişilerin en az birkaç gün ayırması gerekiyor. Birkaç gün içerisinde pek çok noktası gezilebilecek olan Aksaray’da hiçbir yere bağlı kalmadan gezmek isteyen kişiler Aksaray araç kiralama fiyatlarını araştırarak araç kiralıyor. Şehrin pek çok ilçesinde bulunan müzeler müze kartı ile gezilebilirken aynı zamanda ziyaretçiler özel müzeleri de ziyaret ediyor. Gezilecek yerleri ile harika bir gezi imkanı sunan Aksaray’ı rotanıza ekleyebilir, Aksaray kiralık araç seçenekleri ile keyifli bir şehir yolculuğuna çıkabilirsiniz.


Aksaray Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Aksaray, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve pek çok turistin uğrak noktası olan şehirler arasında yer alıyor. Sınırları içerisinde ormanlar, göller, barajlar, doğal yaşam alanları, kültür merkezleri ve müzeler barındırması sebebiyle Aksaray’a her yıl çok sayıda turist akın ediyor. Bu görkemli ve merak uyandıran şehri ziyaret eden kişilerin dikkatini ise ilk olarak şehrin tarihi çekiyor. Uzun yıllar boyunca farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Aksaray, 12. yüzyılda Araplar tarafından gerçekleştirilen akınlar sebebiyle virane oluyor. Sonrasında 1155-1192 yılları arasında yeniden kuruluyor. Şehrin hala taşıdığı bu izleri görmek isteyenler ise Aksaray oto kiralama hizmetlerinden yararlanabiliyor.

Aksaray’ın yıkımlarla ve yeniden kurulmalarla geçen tarihi hikayesinin ardından şehri ziyaret edecek olan kişilerin dikkatini çeken bir diğer nokta ise şehrin içerisinde bulunan surlar, camiler, medreseler, çarşılar ve hamamlar oluyor. Tam bir kültür şehri olan Aksaray’ın pek çok noktası gezilmeye değer.


Aksaray’a Nasıl Gidilir?

Aksaray’a gezmeye gidecek olan ve tatil planı gerçekleştiren kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise Aksaray’a nasıl gidilir oluyor. Aksaray, İç Anadolu Bölgesi sınırlarında bulunduğu için bu eşsiz şehre gitmek için kara yolu, hava yolu ve demir yolu seçenekleri bulunuyor. Aksaray’a zaman kaybetmeden gitmek, zaman kaybetmeden tatil yapmak isteyen kişiler genellikle hava yolu seçeneğinden yararlanıyor. Aksaray’da havalimanı olmadığı için direkt olarak şehre hava yolu ile ulaşmak mümkün olmuyor. Bu nedenle hava yolunu tercih eden kişiler Nevşehir uçak bileti alarak yolculuklarını öncelikle Kapadokya Havalimanı’na yapıyorlar. Sonrasında 78 km’lik bir mesafe katederek Aksaray’a gelmek mümkün oluyor. Bu noktada Nevşehir Kapadokya Havalimanı araç kiralama hizmetlerini değerlendirebilirsiniz.

Aksaray ziyaretini otobüs ile gerçekleştirmek isteyen kişiler Aksaray otobüs bileti aldıktan sonra Türkiye’nin neredeyse her yerinden şehre ulaşım sağlayabiliyor. Bulunduğunuz konuma göre otobüs yolculuklarının süresi değişebiliyor.

  • İstanbul - Aksaray arası yaklaşık 10 saat,
  • Ankara - Aksaray arası yaklaşık 3 saat,
  • İzmir - Aksaray arası yaklaşık 11 saat sürüyor.

Şehir otogarına vardıktan sonra ise Aksaray araç kiralama firmaları aracılığıyla araç kiralayabilir ve istediğiniz lokasyona hızlı bir şekilde gidebilirsiniz. Hatta Aksaray araba kiralama seçenekleri ile yakın şehirlere de günübirlik seyahatler düzenleyebilirsiniz.

Aksaray’a ulaşım için bir diğer alternatif ise kiralık araç oluyor. Özellikle yakın illerden şehre ulaşım için araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Örnek olarak, Konya araç kiralama şirketlerinden faydalanarak Aksaray’a konforlu bir yolculuk yapabilirsiniz.


Aksaray’da Araç Kiralama

Aksaray’da daha rahat bir şekilde gezmek, şehrin bir ucundan diğer ucuna kolaylıkla gitmek için en ideal seçeneklerden biri Aksaray kiralık araba hizmetleri oluyor. Aksaray araç kiralama şirketleri ile günlük, haftalık ve aylık olarak araç kiralayabilir, hiçbir engelle karşılaşmadan özgürce seyahat edebilirsiniz.

Aksaray kiralık araba fiyatları konusunda araştırma yaptıktan isteklerinize ve bütçenize uygun bir modeli kolaylıkla bulabilirsiniz. Aksaray kiralık oto konusunda karar verdikten sonra ihtiyacınıza uygun olarak kiralama süresini belirleyebilirsiniz. Kiralama süresi arttıkça doğal olarak fiyatlar da artış gösteriyor ancak, uzun süreli kiralamalar genellikle avantajlı seçenekler içeriyor. Tüm bu işlemlerden sonra istediğiniz bir lokasyonda araç teslim ediliyor ve ve seyahatlerine başlayabiliyorsunuz. Siz de firmaların sunduğu ucuz araç seçeneklerinden faydalanabilir, Aksaray’ı dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.


Aksaray Gezilecek Yerler

Aksaray’a gidecek olan kişilerin merak ettiği bir diğer konu ise Aksaray gezilecek yerler oluyor. Aksaray’ın, geçmişten günümüze kadar farklı uygarlıkların yaşadığı, doğal güzellikler bulunduran bir şehir olması sebebiyle sınırları içerisinde gezilecek yer sayısı oldukça fazla. 

  • Aksaray’da gezilecek yerler arasında ilk sırada Ihlara Vadisi yer alıyor. Destanlara, hikayelere ve romanlara konu olmuş olan Ihlara Vadisi, Aksaray’ın merkezinden 36 kilometre uzaklıkla bulunuyor. Bu vadiyi ziyaret etmek için özel araç ile yaklaşık yarım saat yol gidilmesi gerekiyor.
  • Aksaray’da gezilecek yerler arasında ikinci sırada ise Hasan Dağı bulunuyor. Görkemiyle dikkat çeken bu dağ, Aksaray’ın merkezinden 39 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Merkez kısmından 35 dakikalık bir yolculuk sonucunda Hasan Dağı ziyareti gerçekleştirilebiliyor.
  • Aksaray’da gezilecek yerler listesinde üçüncü sırada ise Narlı Göl bulunuyor. Doğal güzelliği ile beğenileri üzerine çeken Narlı Göl,  merkezden 57 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 


Aksaray Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız