Bitlis Ahlat

Bitlis Ahlat Araç Kiralama

Tarihi, Urartular’a kadar dayanan Bitlis Ahlat, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü’nde konumlanıyor. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Bitlis Ahlat’ın Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de devletler için büyük öneme sahip olduğu biliniyor. Bitlis Ahlat’ın turizm değeri epey yüksek olup, bunda birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının payı büyük. Bitlis Ahlat bölgesi geçimini tarım, hayvancılık ve ormancılıktan sağlamakta.

Bitlis Ahlat’ta, tarihi asırlar öncesine dayanan ve güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen birçok kültürel, tarihi ve doğal mekan bulunuyor. Bölgeyi ziyaretiniz sırasında bu mekanları kolaylıkla ziyaret etmek isterseniz Bitlis Ahlat araç kiralama işleminden faydalanmanız mümkün. Ayrıca bölgedeki diğer şehirlerin kültürlerini daha yakından tanımak ve Bitlis Ahlat bölgesine gitmişken Van, Siirt, Batman ve diğer komşu illeri ziyaret etmek isterseniz bu gezinizi Bitlis Ahlat’tan kiraladığınız araç ile bütçenizi sarsmadan gerçekleştirmeniz mümkün.

Bitlis Ahlat araç kiralama fiyatları, her bütçeye uygun şekilde karşınıza çıkıyor. Bölgedeki seyahatinizi konforlu bir şekilde gerçekleştirmek için isteklerinize ve bütçenize uygun olan araç kiralama firmalarından faydalanmanız mümkün. Araç kiralama işleminizi gerçekleştirdikten sonra aracınızı bulunduğunuz noktadan teslim alma imkanınız bulunuyor.

Bitlis Ahlat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Her sezon eşsiz bir doğaya ve güzelliklere sahip olan Bitlis Ahlat’a gidiş tarihinizi belirledikten sonra Bitlis Ahlat oto kiralama işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün. İşlemi gerçekleştirmeden önce Bitlis Ahlat hakkında inceleme yapmanız ve daha çok bilgi sahibi olmanız seyahatinizi daha keyifli hale getirecek.

Bölgenin eşsiz güzellikleri, tarihi ve kültürel mekanlarını ziyaretiniz sırasında Bitlis Ahlat araç kiralama şirketleri size birçok imkan sunarak seyahatinizi keyifli ve konforlu bir hale getiriyor. Bitlis Ahlat araba kiralama işleminizi gerçekleştirdikten sonra bölgede bulunan birbirinden konforlu ve her isteğe uygun hizmetleri bulunan otellerde konaklamanız mümkün. 

Bölgeyi ziyaretiniz esnasında Bitlis Ahlat’a 58 km mesafede konumlanan eşsiz manzaraya sahip Nemrut Gölü’nü, ilçe merkezine 4,3 km mesafede bulunan ve UNESCO Dünya Mirasları geçici listesinde yer alan Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nı, 1481 yılında Akkoyunlular Dönemi’nde inşa edilen, bölgenin en önemli kümbetleri arasında yer alan ve ilçe merkezine 3,4 km uzaklıkta konumlanan Emir Bayındır Kümbeti’ni ziyaret etmeden bölgeden ayrılmanınızda fayda var. Bitlis Ahlat’ı ziyaretiniz sırasında eşsiz tatlara sahip birçok yöresel lezzet karşınıza çıkıyor. Bölgeye has olan erik aşı, harse, mercimekli çılbır, çorti küftesi, çortu aşı ve diğer birçok yöresel lezzeti Bitlis Ahlat’ta bulunan restoranlarda tatma imkanınız bulunuyor.

Bitlis Ahlat’a Nasıl Gidilir?

Hangi şehirde bulunursanız bulunun Bitlis Ahlat’ın eşsiz doğasına kavuşmak için karşınıza birçok ulaşım alternatifi çıkıyor. Bitlis Ahlat’a ulaşmak için en çok kara yolu alternatifi tercih edilmesine rağmen dilerseniz Bitlis Ahlat’a komşu olan illerin havaalanlarını kullanarak da ilçeye ulaşma imkanınız bulunuyor. Hava yolu alternatifiyle Bitlis Ahlat’a ulaşmayı tercih ederseniz, Muş uçak bileti alarak Bitlis Ahlat’a 114 km mesafede konumlanan Muş Sultan Alparslan Havalimanı’na veya Van uçak bileti alarak 174 km mesafede bulunan Van Ferit Melen Havalimanı’na inebilir, oradan aktarma ile ilçeye ulaşabilirsiniz. Bölgeye konforlu bir şekilde ulaşmak isterseniz Van Ferit Melen Havalimanı ya da Muş Sultan Alparslan Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Bitlis Ahlat’a kara yolu ile ulaşmak isterseniz bulunduğunuz şehirden, ilçe merkezine 350 metre uzaklıkta bulunan Bitlis Ahlat Otogarı’na uygun olduğunuz tarih için Bitlis otobüs biletinizi temin etmeniz mümkün. Her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olan Bitlis Ahlat, Ağrı’ya 196 km, Muş’a 119 km, Batman’a 196 km, Siirt’e 158 km ve Van’a 177 km uzaklıkta. Ahlat Otogarı’nda dilerseniz Bitlis Ahlat kiralık araç hizmetinden faydalanabileceğiniz firmalar bulunuyor.

Bitlis Ahlat’ta Araç Kiralama

Bitlis Ahlat’ta gerçekleştirdiğiniz seyahatiniz sırasında Bitlis Ahlat kiralık araba fiyatları bütçenizi makul düzeyde tutmanıza imkan tanıyor. Bölgeye gelen konukların farklı isteklerine ve bütçelerine göre şekillenen araba kiralama fiyatları her bütçeye uygun olacak şekilde karşımıza çıkıyor. Firmaların tahsis ettikleri arabalar size özel aracınızın konforunu yaşatırken özel aracınızla yapacağınız seyahatten daha ekonomik bir seyahat gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. Komşu illerden de araç kiralama imkanınız mevcut. Muş araç kiralama hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. 

Bitlis Ahlat kiralık araba firmaları konforlu bir seyahat geçirmeniz için sizlere çeşitli olanaklar sunuyor. Tercihinize göre şirketlerden ekstra kasko, hasar sigortası gibi ek hizmetleri talep etme imkanınız bulunuyor. Ayrıca ek hizmetlere dahil olarak ekstra şoför ve navigasyon hizmetlerini de talep etmeniz mümkün. Firmalardan araç teslim işlemini gerçekleştirdiğiniz andan itibaren günün her saati aracınızı kiraladığınız firmaya soru ve talepleriniz için ulaşma imkanınız bulunuyor.

Bitlis Ahlat Gezilecek Yerler

  • Bitlis Ahlat araç kiralama şirketlerinden ucuz araç kiralama işleminizi gerçekleştirdikten sonra ilk olarak tarihi asırlar öncesine dayanan Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nı ziyaret etmenizde fayda var. 210 dönüm arazi üzerinde inşa edilmiş olan Ahlat Selçuklu Mezarlığı’nda 8000’in üzerinde mezar ve 1400 mezar taşı bulunuyor. Selçuklu Dönemi’ne ait bilgilerin bulunduğu bu önemli mezar taşları dönemin kültürünü ve yaşayış biçimini yansıtmakta olup Ahlat Selçuklu Mezarlığı Bitlis Ahlat’a 4,3 km uzaklıkta konumlanıyor.
  • Bitlis Ahlat’ta seyahatiniz sırasında kiralık aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayacağınız yerlerden birisi de eşsiz bir doğaya sahip olan Nazik Gölü. Tatlı su göllerimizden biri olan Nazik Gölü’nde bahar ve yaz mevsimlerinde sazan balıkları bulunuyor. Kış mevsiminde ise tamamen buz kütlesi haline gelen Nazik Gölü’nün üzerinden çevre ilçelere ulaşmanız mümkün oluyor. Bitlis Ahlat’a 28,7 km uzaklıkta bulunan Nazik Gölü’ne Bitlis Ahlat kiralık oto sayesinde kolayca ulaşma ve gölün eşsiz atmosferiyle büyülenme imkanınız bulunuyor.
  • Seyahatiniz sırasında kiralık aracınızla mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz yerlerden birisi de Çifte Kümbet. 1280 yılında inşa edilen Çifte Kümbet, Ahlat taşından inşa edilmiş olup Akkoyunlu Buğatay Aka ile Şirin Hatun ve Esen Tekin Hatun’a ait olduğu biliniyor. Eşsiz mimarisiyle sizi büyüleyecek olan kümbet Bitlis Ahlat’a 1,6 km uzaklıkta konumlanıyor.


Bitlis Ahlat Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız