Çankırı

Çankırı Araç Kiralama

Çankırı, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan illerinden biri. Buna karşın kentin kuzeyinde yer alan ilçeleri, Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içerisinde konumlanıyor. Ankara’ya yakınlığı ile dikkat çeken Çankırı’ya dair bir diğer dikkat çekici ayrıntı ise; kent nüfusunun neredeyse yüzde %80’e yakınının merkezde ikamet ediyor olması. Tarihi yapıları ile dikkat çeken Çankırı’nın bu yönü, kentteki turizm faaliyetlerine de etki ediyor. Kentin turizm faaliyetlerine katkı sunan bir diğer alan ise dağcılık ve kış turizmi olarak beliriyor. Bunun yanı sıra Çankırı’nın, başkent Ankara ve Karadeniz Bölgesi arasında kalan bir lokasyonda bulunması da ulaşım seçeneklerini çeşitlendiriyor. Örneğin; Çankırı otobüs bileti satın alarak Çankırı’ya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ankara araç kiralama olanaklarını değerlendirerek de Çankırı’ya hızlı bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Çankırı ve Ankara arasındaki mesafenin ise 132 km olduğunu belirtelim. Böylece yaklaşık olarak 1,5 saatlik bir zaman diliminde Çankırı’ya ulaşabilirsiniz. Ayrıca kent ve çevresinde gezmek için de Çankırı araç kiralama seçeneklerine göz atabilirsiniz. 


Çankırı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çankırı oto kiralama opsiyonlarına yönelmeden kent hakkında bilmeniz gerekenler bulunuyor. Çankırı, ülkemizin başkenti Ankara’ya yakın olması sebebiyle önemli bir konumda yer alıyor. Ayrıca Çankırı’nın Karadeniz Bölgesi’ne sınır bir lokasyonda olması da önemini arttırıyor. Kent bu sayede Ankara ve Karadeniz Bölgesi arasında küçük bir köprü görevi görüyor. Bünyesinde yer alan tarihi yapıları ve kalıntılar sayesinde ilgi çeken Çankırı, turistik ziyaretlere son derece elverişli. Bu yapıların hepsini rahatça gezmek için şahsi aracınızdan yararlanabileceğiniz gibi Çankırı kiralık araç opsiyonlarını da tercih edebilirsiniz. Çankırı kentinin ekonomisi içinde tarım faaliyetlerinin katkısı oldukça büyük. Tarım faaliyetlerini ise ormancılık ve hayvancılık takip ediyor. Çankırı genelindeki sanayi sektörü ise yeni yeni gelişim gösteriyor. Çankırı ve çevresindeki gezilecek yerleri değerlendirebileceğiniz gibi Ankara ve Karadeniz Bölgesi’ne günübirlik seyahatler yapabilirsiniz. Özellikle Karabük ve Kastamonu’ya son derece yakın olan Çankırı’da seyahat opsiyonlarınızı genişletebilirsiniz. Bunu daha kolay bir hale getirmek için de araba kiralama firmalarından araç teslim alabilirsiniz.


Çankırı’ya Nasıl Gidilir?

Gelişen ulaşım ağları ve alternatifleri sayesinde Çankırı’ya ulaşmanın seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler arasından size en uygun olanı tercih edebilirsiniz. Özellikle çevre illerden Çankırı’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunun için de Çankırı araba kiralama yöntemlerine başvurabileceğiniz gibi yakın illerden de araç kiralayarak Çankırı’ya gidebilirsiniz. Örneğin; Karabük araç kiralama ile Çankırı’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Karabük ve Çankırı arasının 221 km olduğunu belirtelim. Böylelikle Karabük’ten Çankırı’ya yaklaşık olarak 2,5 saatte seyahat edebilirsiniz. 

Çankırı’ya yolculuk etmenin bir diğer alternatifi ise hava yolları… Türkiye’nin farklı illerden Çankırı’ya seyahat etmek için Ankara Esenboğa Havalimanı’nı tercih edebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı, Çankırı’ya 108 km’lik bir mesafede yer alıyor. Ankara uçak bileti alarak bölgeye ulaşabilirsiniz. Bu noktadan otobüs ile Çankırı’ya yolculuk edebileceğiniz gibi ucuz araç kiralayarak da yolculuğunuzu daha hızlı ve daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Bu noktada Çankırı araç kiralama firmaları değerlendirmeniz için size birçok seçenek sunuyor. Ayrıca Ankara Esenboğa Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden yararlanarak da Çankırı’ya yaklaşık olarak 1.5 saatlik bir sürede ulaşma fırsatı yakalayabilirsiniz.


Çankırı’da Araç Kiralama

Birbirinden farklı kiralama opsiyonları ile müşterilerinin karşısına çıkan Çankırı araç kiralama şirketleri dilediğiniz gibi gezerek bölgenin keyfini çıkarmanıza zemin hazırlıyor. Marka ve model çeşitliliği sayesinde farklı bütçelere de hitap edebilen araç firmaları, hizmet kalitesiyle de dikkat çekiyor. Bununla birlikte elbette Çankırı araç kiralama fiyatları da bazı durumlara göre farklılık gösteriyor. Bu durumların ilk sırasında ise kiralama süresi yer alıyor. Kiralama süresinin dışında en önemli belirleyici olarak marka ve model seçimi karşımıza çıkıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi her marka kiralık aracın kendine özgü bir fiyat skalası bulunuyor. Marka ve model ile birlikte; aracın yakıt türü, şanzımanı seçeneği ve segmenti de Çankırı kiralık araba fiyatları üzerinde son derece etkili oluyor. Ayrıca fiyatlara etki eden ekstra bir husus ise rent a car firmalarının düzenlediği kampanyalar. Bu kampanyalardan istifade ederek, cazip fiyatlardan Çankırı kiralık oto temin etme fırsatı yakalayabilirsiniz. 


Çankırı’da Gezilecek Yerler


Çankırı önemli bir lokasyonda yer almasının dışında birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor. Kentin bu yönü, gezilecek yerlerin çeşitlenmesini de sağlıyor.

  • Roma Dönemi’ne ait kalıntılara da ev sahipliği yapan Çankırı Kalesi’nden kenti kuş bakışı bir şekilde izleyebilir ve  360 derecelik manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Çankırı Kalesi’nin merkezden uzaklığı ise 6 km. 
  • 2005 yılında keşfedilen Hüyük Yeraltı Şehri’nin M.S. 3.-5. yıllara ait olduğu tahmin ediliyor. Bu yeraltı şehrinde; küçük bir kilise, sarnıç, keşiş odaları ve çeşitli yaşam alanları bulunuyor. Hüyük Yeraltı Şehri, Çankırı’nın merkezine 60 km uzaklıkta. Buraya ulaşım sağlamak için Çankırı kiralık araba seçeneklerine yönelebilirsiniz. 
  • Doğa Tarihi, Arkeoloji ve Etnografya olmak üzere üç bölümden oluşan Çankırı Müzesi’ni ziyaret etmeden geçmeyin. Müze, kentin merkezinde yer alıyor. 
  • Ferit Akalın Radyo ve İletişim Müzesi, Çankırılı bir mucit olan Ferit Akalın’ın adını taşıyor. Birçok tarihi dökümanı bulabileceğiniz gibi kitle iletişim araçlarının gelişimine de hikayeleriyle birlikte tanıklık edebilirsiniz. Bu müze de Çankırı’nın merkezinde… 
  • Kadınçayırı Tabiat Parkı, birçok aktiviteye ve doğa sporuna olanak tanıyan komplike bir mekan. Burada eğlence dolu verimli bir gün geçirebilirsiniz. Tabiat parkının merkeze uzaklığı ise 67 km. Buraya ulaşım sağlamak için Çankırı araba kiralama alternatiflerini değerlendirebilirsiniz. 


Çankırı Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız