Kilis

Kilis Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kilis birbirinden özel arkeolojik ve doğal yapıları, tarihi mimarisi ve birbirinden lezzetli yemekleri ile Güneydoğu Anadolu’da yer alan bir ilimiz. Taşlıbakır Höyük gibi önemli arkeolojik buluntuların yer aldığı kentte Ravanda Kalesi başta olmak üzere, tarihi hamam ve şadırvanlar da ziyaretçilerin ilgisini çeken noktalardan. Dillere destan Kilis mutfağı yemekleri de Kilis’i gezmek için önemli sebeplerden biri. Kilis’in kendine ait bir havalimanı bulunmuyor ve kente ulaşım kara yolları üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Kente en yakın havalimanı Kilis merkezden 47 km uzaklıktaki Gaziantep Havalimanı ve özel araçla 40 dakikada ulaşım sağlanabiliyor. Kilis araç kiralama ile merkezden rahatlıkla havalimanına ulaşılabiliyor. Kilis Otogarı’ndan da düzenlenen günlük seferlerle Gaziantep otobüslerini kullanarak da havalimanına ulaşmak mümkün. Ayrıca Gaziantep Havalimanı’ndan Kilis’e hava yollarının servisleri de bulunuyor. Kilis Otogarı kent merkezinde bulunuyor ve günlük seferlerle hem çevre illere hem de uzak kentlere ulaşım sağlanabiliyor. Kilis araba kiralama seçeneği bireysel araç konforuyla havalimanına ulaşmak için uygun alternatiflerden biri. Obilet.com üzerinden Kilis kiralık araba fiyatlarını karşılaştırmalı olarak inceleyebilir, bütçenize uygun aracı hemen kiralayabilirsiniz. İsterseniz Kilis’e düzenlenen otobüs seferleri arasından seyahatiniz için uygun bileti hemen satın alabilirsiniz.

Kilis’e Nasıl Gidilir?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerden Kilis’e hava yolu ile ulaşım sağlanamıyor. Ancak 40 km uzaklıktaki Gaziantep Havalimanı kent ulaşım için alternatif güzergahlardan biri. Gaziantep uçak bileti fiyatları karşılaştırması yaparak sitemiz üzerinden inceleyebilir, hemen satın alabilirsiniz. Gaziantep’e uçak ile seyahatin ardından, servis, otobüs veya kiralık araç seçeneği ile Kilis’e bir saatten az sürede ulaşmak mümkün. Bunun için Gaziantep Havalimanı araç kiralama ya da Kilis araç kiralama seçeneği ile kent içinden havalimanına ulaşım da oldukça kolaylaşıyor. Otobüsle Kilis’e gitmek isteyenler için ise birçok ilden direkt sefer bulunuyor.

 • Metro, Çayırağası gibi firmalar İstanbul’dan Kilis’e günlük ortalama 13 sefer düzenliyor ve yolculuk ortalama 17 saat sürüyor.
 • Ankara’dan Kilis’e otobüs yolculuğu ise ortalama 10 saat sürüyor ve günlük ortalama 3 sefer bulunuyor.
 • İzmir’den Kilis’e ise günde ortalama 3 otobüs seferi bulunuyor ve yolculuk ortalama 18 saat sürüyor.

Tüm illerden Kilis’e gerçekleşen otobüs seferleri hakkında bilgi almak ve bilet satın almak için obilet.com’u ziyaret edebilirsiniz ve Kilis otobüs bileti imkanlarına bakabilirsiniz. Kilis’e en yakın il Gaziantep olmasına rağmen, Adana, Şanlıurfa ve Kahramanmaraş da kente komşu sayılabilecek illerden.

 • Adana Kilis arası mesafe yaklaşık 250 km ve özel araçla ortalama 3 saat 15 dakika sürüyor.
 • Şanlıurfa Kilis arasındaki mesafe ise 200 km ve araçla ortalama 2 buçuk saat sürüyor.
 • Kente oldukça yakın illerden bir diğeri Kahramanmaraş Kilis arasındaki mesafe ise ortalama 150 km ve araçla yaklaşık 2 saat sürüyor. Kahramanmaraş araç kiralama imkanlarını değerlendirerek de bu güzergah üzerinden Kilis’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Özel araç konforu ile seyahat etmek isteyenler için ise Kilis oto kiralama alternatifleri iyi bir seçenek. Kilis araç kiralama fiyatları arasında karşılaştırma yapabilmek ve bütçenize uygun aracı kolayca bulabilmek için ise obilet.com yardımcınız oluyor. Kilis araç kiralama firmaları arasında ihtiyaçlarınıza uygun aracı kolayca bulabilirsiniz.

Kilis’te Araç Kiralama

Hem Gaziantep Havalimanı’na ulaşmak hem de çevre illere ulaşım sağlamak için yolcuların sık tercih ettiği yöntemlerden Kilis kiralık oto firmalarından araç kiralamak. Ucuz araç bulmak ve yolculuğuna bireysel otomobille devam etmek isteyen yolcular için Kilis Merkez’de birçok kiralama şirketi var. Kilis araç kiralama şirketleri arasında Mesut Oto Kiralama, Kilis Araç Oto Kiralama, Express Rent A car, Carline Rent A Car gibi firmalar bulunuyor. Yolculuk planlamanızı yaparken bütçenize uygun aracı bulabilmenin en kolay yolu fiyat karşılaştırması yapabilmek. Birçok firma arasında pratik biçimde fiyatları inceleyebilmeniz için ise yardımınıza obilet.com yetişiyor. Kilis araç kiralama fiyatları arasında karşılaştırma yapmak ve seyahat planınıza uyan aracı hemen kolayca kiralamak için seçeneklere bakabilirsiniz.

Kilis’te Gezilecek Yerler

 • Tarihi ve mimari yapılarıyla gezilecek birçok yer bulunan Kilis’teki mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında Ravanda Kalesi yer alıyor. Ravanda Kalesi Kilis’in Polateli ilçesine bağlı Belenözü Köyü’nde bulunuyor. Kilis’in 24 km kuzeybatısında yer alan Ravanda Kalesi’ne kent merkezinden yarım saatte özel araçla ulaşılabiliyor.
 • Kilis’te görülmesi gereken yerlerden bazıları da şadırvanlar ve konaklar. Kent merkezinde ve merkeze yakın birçok şadırvan ve konak bulunuyor. İpşir Paşa Şadırvanı, Fellah Şadırvanı ve Salih Ağa Şadırvanı bunlardan bazıları.
 • Hoca Hamamı, Eski Hamam, Tuğlu Hamamı, Paşa Hamamı ve Hasan Bey Hamamı gibi Kilis’in hamamları da mimari yapıları ile görülecekler listesine eklenmesi gerekiyor.
 • Mimarisiyle soluk kesen Neşet Efendi Konağı ve Akıncı Konağı da Kilis’e ziyaret sırasında görülmesi gereken yerlerden bazıları.
 • Arkeoloji meraklıları için ise görülecek yerler şöyle sıralanabilir: Kumludere Höyük, Yavuzlu Höyük, Sinnap Höyük, Oylum Höyük.

Kilis’te ve çevresinde gezmek için en konforlu seçenek ise özel araç. Kilis kiralık araç seçenekleri arasından size ve bütçenize uygun aracı obilet.com üzerinden hemen kiralayabilirsiniz. Kilis kiralık araba fiyatları arasında karşılaştırma yapmak, seyahat planınıza uygun aracı bulmak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Kilis Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız