Niğde

Niğde Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yüzyıllar içerisinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Niğde, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dikkatleri üzerine çeken şehirler arasında yer alıyor. Antik çağdaki ismi Nakita olan il, İç Anadolu’nun Orta Kızılırmak Bölümü’nde bulunan en etkileyici tatil destinasyonları arasında ön plana çıkıyor. Şehrin komşu illeri arasında sırasıyla; Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Konya, Mersin ve Adana bulunuyor. Kapadokya Bölgesi’ne dahil olan Niğde’ye konumu bakımından karayolları ile ulaşılması oldukça kolay bir seçenek olarak tercih ediliyor. Sahip olduğu ulaşım alternatifleri sayesinde cezbedici bir seçenek oluşturuyor. Her mevsim keyifli olsa da özellikle yaz aylarında turistlerin yoğun ziyaretlerinden dolayı bölge nüfusunda artış görülüyor.

Ören yerleri, dağ ve kültür alanlarının daha rahat bir şekilde keşfedilebilmesi için ulaşımda Niğde araç kiralama seçeneği özellikle tercih ediliyor. Seyahat konforunun artırılması ve zaman tasarrufu için kiralık araç kullanımı olumlu etkiler sağlıyor. İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek özelliklere sahip ucuz araç arayışınızda obilet.com içerisinde yer alan farklı model ve markalarda Niğde kiralık araç seçeneklerini kıyaslamanızı sağlıyor.

Bu yazımızın devamında, seyahatinizi kolaylaştırmak için Anadolu’nun en benzersiz şehirleri arasında yer alan bu lokasyonda ulaşım, gezi durakları ve Niğde oto kiralama konuları hakkında detaylı bir şekilde sizleri bilgilendiriyoruz.

Niğde’ye Nasıl Gidilir?

Niğde’ye seyahat planları yapıyorsanız, daha özgür ve spontane bir gezi için Niğde araba kiralama seçeneğinden faydalanabilirsiniz. Bölgeye yakın olan Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Mersin ve Adana gibi şehirlerden de araç kiralanarak kolaylıkla Niğde’ye ulaşılabiliyor. Örneğin; Mersin araç kiralama fırsatlarına bakmak isteyebilirsiniz.

Karayolları ile ulaşım için oldukça cazip bir konuma sahip olması ile en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor. Ankara’dan başlayan yolculuklar için Niğde-Ankara arası mesafe 183 km olup, ortalama olarak 1 saat 50 dakika olarak gerçekleşiyor. Niğde-Adana arası için mesafe yalnızca 185 km ve yaklaşık olarak 2 saat 11 dakika sürüyor. Niğde-İstanbul arası 754 km olup, 8 saat 28 dakikalık bir yolculuk yapılmasını gerektiriyor.

Bir diğer yaygın ulaşım tercihi olarak otobüs kullanımı ön plana çıkıyor. Türkiye’nin birçok şehrinden kalkan Köksallar, Metro, Aydoğanlar, Mersin Seyahat ve Ali Osman Ulusoy gibi köklü otobüs firmalarının biletlerini satın alarak yolculuğa çıkabilirsiniz. Niğde otobüs bileti imkanları için araştırmalarınıza başlayabilirsiniz.

Bölgeye direkt olarak havayolu ile ulaşım bulunmasa da alternatifler yaratılabiliyor. Bölgeye en yakın olan Kayseri Erkilet Havalimanı’na THY ve Anadolu Jet gibi firmalar tarafından Türkiye’nin birçok noktasından sefer düzenleniyor.

  • İstanbul-Kayseri uçuşu 1 saat 25 dakika, Ankara-Kayseri 50 dakika
  • Adana- Kayseri 50 dakika sürüyor.

Havayolu ulaşımı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için Kayseri uçak bileti sayfamızı inceleyebilirsiniz. Kayseri’ye iniş gerçekleştikten sonra Niğde kiralık oto seçeneklerini karşılaştırarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir araç bulabilirsiniz. Kiralık aracınız ile bölgeye 1 saat 40 dakika süren bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Ya da tercihiniz üzerine Kayseri Erkilet Havalimanı araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Niğde’de Araç Kiralama

Tatil ya da iş amacı ile Niğde’ye gidildiğinizde, bölgede ulaşım sorununun yaşanmaması ve konfor açısından Niğde kiralık araba en çok tercih edilen seçenekler arasında bulunuyor. Küçük bir il olmasına rağmen bölgede bulunan zengin kültürel ve doğal yapıdan dolayı gezilecek birçok yer bulunuyor. Merkezden ilçelere dek rahat bir şekilde gidilebilmesi için günlük, haftalık ya da aylık olarak sözleşme yapılabiliyor. Kiralama sözleşmesi yaparken araç teslim koşullarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Niğde araç kiralama firmaları bünyesinde bulunan araçlar; teknik özellikleri, marka ve modele göre değişiklik gösteriyor. Kullanıcı tercihine göre otomatik ya da manuel araç seçeneği de bulunuyor. Obilet.com üzerinden bölgede bulunan farklı firmalar görüntülenebiliyor. İstenen noktaya en yakın ofis seçilebiliyor. Bu sayede hizmet seçenekleri ve Niğde araç kiralama fiyatları arasından uygun olanın bulunması için karşılaştırma yapılabiliyor. Bu karşılaştırma ayrıca performans açısından bölgede geçirilen sürenin iyi şekilde değerlendirilmesine yardımcı oluyor. Ekstra bir ücret olmadan tek seferde planlanan ulaşım harcaması ile hem tasarruf sağlanıyor hem de gezi planları aksamadan ilerliyor. Özellikle kalabalık gruplar halinde seyahat edenler için de sevilen bir seçenek oluşturuyor.

Niğde’de Gezilecek Yerler

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Niğde ender bulunan özellikleri ile ön plana çıkıyor. Niğde kiralık araba fiyatları arasından bütçeye ve ihtiyaçlara uygun bir araç ile daha konforlu bir gezi deneyimi yaşanıyor. Rahatlıkla gezilebilmesi için iki ya da üç gün ayrılması öneriliyor. Günümüze dek farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan şehir kültürel yapısı ve tarihi ile dikkat çekici güzellikler sunuyor. Niğde’den ayrılmadan önce gidilmesi gereken pek çok yer bulunuyor. İyi bir gezi planı ile kültürel ve doğal miras daha yakından keşfedilebiliyor. İyi bir gezi planı ile kültürel ve doğal miras daha yakından keşfedilebiliyor.

  • Gümüşler Manastırı: Kaya içerisine oyularak yapılan bu manastır, il merkezine yalnızca 9 km uzaklıkta bulunuyor.
  • Gönüllüdağ: Sönmüş bir volkanik dağdır. Kömürcü Köyü yakınlarında yer alan dağda ayrıca bir krater gölü bulunuyor.
  • Çinili Göl: Ulukışla ilçesinde bulunan göl, Bolkar Dağları’nda eşsiz bir doğal yaşam alanı oluşturuyor.
  • Niğde Kalesi: Arap ve Bizans dönemi izleri taşıyan kale, merkezde bulunuyor.
  • Niğde Müzesi: Merkezde bulunan müzede, şehirde yapılan kazılardan çıkan eserler sergileniyor.
  • Niğde Saat Kulesi: Şehrin önemli tarihi sembollerinden biri arasında bulunan yapı merkezde bulunuyor.

Niğde Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız