Hakkari

Hakkari Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Hakkari ülkemizin yüzölçümü bakımından en büyük 47. şehri olarak geçiyor. Ayrıca Türkiye’nin en kalabalık 62. şehri olma ünvanına da sahip bulunuyor. Tarihi Paleolitik Çağ’a kadar uzanan Hakkari’nin, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. İlk ismi Çölemerik olan ilimiz Kanuni Sultan Süleyman tarafından Osmanlı Devleti hakimiyeti altında ilk defa Hakkari olarak anılıyor. Öncelerinde Van’ın bir ilçesi olan Hakkari 1936 yılında il olarak kayıtlara geçiyor. Bulunduğu konum itibari ile şehirde çok fazla endemik bitki türü yetişiyor. Bunlardan en önemlisi 15 gün ömrü olan “ağlayan gelin” olarak bilinen ters lalelerden oluşuyor. Doğal güzellikleri ve dağ turizmi ile meşhur Hakkari’de en çok yetişen tarım ürünü buğday olarak biliniyor. Ekonomisi tarım, turizm dışında hayvancılığa dayanıyor. Bünyesinde bulundurduğu geniş dağ arazilerinde ve meralarda koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlar besleniyor. Nüfusu 278.218 olan şehrin Şırnak, Van illeri kendisine komşu bulunuyor. Ayrıca stratejik bir konuma sahip Hakkari’ye İran ve Irak olmak üzere iki ülke de komşu bulunuyor. Mükemmel doğal yapısı, dağ turizmi ve yöresel hayatı ile Hakkari’de ulaşım oldukça rahat sağlanıyor. Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı, Hakkari Otogarı, Hakkari Tren Garı gibi opsiyonlar bulunuyor. Otobüs, uçak ve tren ulaşım yollarının dışında Hakkari’ye ulaşım yollarından biri olarak araç kiralama tercih ediliyor. Seyahatinizi daha rahat ve sıkıntısız geçirmek istiyorsanız obilet.com’da yer alan Hakkari araç kiralama sayfası ile istediğiniz bilgilere ulaşılabiliyor.

Hakkari’ye Nasıl Gidilir?

Hakkari’ye seyahatinizi her türlü kara yolu ve hava yolu ile tercih edilebiliyor bulunduğunuz şehirden araç kiralayarak da yolculuk yapılabiliyor. Örneğin Şırnak’tan yolculuk edecekseniz, Şırnak araç kiralama imkanlarına bakabilirsiniz;

  • Şırnak-Hakkari arası 193,4 kilometre tahmini yolculuk 3 saat 26 dakika sürüyor.
  • Ankara-Hakkari arası 1.395 kilometre tahmini yolculuk 15 saat 42 dakika sürüyor.

Hakkari seyahatiniz için bireysel araç tercih ediyorsanız, şimdi ucuz araç kiralama fiyatlarıyla obilet.com’dan araç kiralanabiliyor. Hakkari’ye her çeşit ulaşım yolu mevcut bulunuyor. Eğer otobüs ile seyahat istiyorsanız, Hakkari otobüs bileti sayfamıza bakabilirsiniz.

Hakkari’ye ulaşımda eğer uçak yolculuğunu uygun buluyorsanız Hakkari’ye bağlı havalimanları bulunuyor. Hakkari Havalimanı ülkemizin her ilinden THY gibi firmalar uçuş gerçekleştiriyor. İstanbul-Hakkari arası uçuş mesafesi 2 saat 25 dakika, Ankara-Hakkari arası uçuş mesafesi 4 saat 20 dakika sürüyor. Siz de uçak yolculuğu tercih ediyorsanız Hakkari’ye uçuş hakkında Hakkari uçak bileti sayfamızda bilgi bulunuyor. Hakkari’ye varış yaptıktan sonra şehir merkezine daha kolay ulaşım için Hakkari Yüksekova Selahaddin Eyyubi Havalimanı araç kiralama noktalarına sitemizden bakabiliyor ve ucuz Hakkari oto kiralama şansı yakalanabiliyor. Eğer Hakkari’nin komşu illerinden biri olan Van’da yaşıyorsanız Van araç kiralama fırsatları ile yolculuğunuza başlayabiliyor, en kolay ve uygun şekilde şehre yolculuk yapılabiliyor.

Hakkari Araç Kiralama

Hakkari’ye seyahatinizi tamamladığınızda şehrin tarihi mekanlarını keşfetmek, turistik yerlerini gezmek ve planlarınızı kolaylıkla gerçekleştirebilmek için uygun ve kolay yollardan bir tanesi araç kiralamak oluyor. Şehirde birden fazla kiralık araç şirketi bulunuyor. Sümbül Oto Kiralama, Central Rent a Car, Avis Hakkari, Hakkari Almira Rent a Car, Baran Rent a Car bunlardan bazılarını oluşturuyor. Cebinize ve Hakkari’de yapmayı planladığınız aktivitelerinize uygun araç modelini bulmanız için mevcut Hakkari araç kiralama şirketleri arasında karşılaştırma yapılıyor ve istediğiniz araç modeli hakkında Hakkari araba kiralama seçenekleri değerlendiriliyor. Ayrıca obilet.com üzerinden birden fazla araç kiralama şirketlerini ve onlarca seçeneği sizlere sunuyor. Tercih edebileceğiniz en popüler Hakkari kiralık araç şirketleri Yüksekova, Hakkari Merkez’de bulunuyor. Obilet.com sayesinde bütün araç kiralama şirketleri sıralanabiliyor ve bu şirketlerin Hakkari araç kiralama hakkında size sunduğu bütün imkanlardan yararlanılıyor. Size uygun, konforlu Hakkari araç kiralama fiyatları arasında karşılaştırma yapılabiliyor. Şehrin merkezinden istediğiniz Hakkari kiralık araba şirketini birini seçebiliyor ve dilediğiniz uygun model ve Hakkari kiralık araba fiyatları ile araç seçimi yapılabiliyor. İçinizden geçen Hakkari kiralık oto şirketini bulduğunuz zaman Hakkari’nin güzel dağlarını ve tarihi mekanlarını kısaca her yerini kolaylıkla araç teslim alarak keşfetme imkanı sizlere sunuluyor.

Hakkari Gezilecek Yerler

  • Şemdinli Taş Köprü: Şemdinli Çayı üzerinde bulunan Taş Köprü Nehri-Derecik ve Irak yolunun bağlantısını sağlıyor. Her iki ayağı kayalıklara dayalı halde yüksekliği 11 metre olup, uzunluğu 21 metre olarak hayatını sürdürüyor. Kategori olarak eğimli köprüler grubuna giren Taş Köprü Şeyh Muhammed Sıddık tarafından inşa ediliyor. Araç kiralayarak yolculuğunuzu yapabileceğiniz Taş Köprü şehir merkezine 152 km uzaklıkta bulunuyor.
  • Meydan Medresesi: Giriş kapısında yazan kitabeye göre İbrahim Bey tarafından yaptırıldığı biliniyor. Düz yerde kurulan Meydan Medresesi avlulu medrese kategorisinde 18. yy örneği olarak gösteriliyor. Yapımında kesme taş kullanılıyor. Araç kiralayarak hızla ulaşabileceğiniz Meydan Medresesi şehir merkezine 2,4 km uzaklıkta bulunuyor.
  • Barçelan Yaylası: Barçelan Yaylası ve çevresinde birçok doğa sporu yapılabiliyor. Bunlardan bazıları; dağcılık, kayakçılık, doğa yürüyüşü gibi seçeneklerden oluşuyor. İnsanlar bu yaylada her türlü hayvanlarını otlatıyor ve yetiştirdikleri ürünleri değerlendirmek adına göç ediyor. Göç eden insanlar burada çadırlar kurup yaylanın doğal güzellikleriyle yaşıyor ve temiz havanın tadını çıkarıyor. Araç kiralayarak kolaylık ile ulaşabileceğiniz Barçelan Yaylası şehir merkezine 18 km uzaklıkta yer alıyor.
  • Kayme Sarayı: Manası Kayme Sarayı kitabelerinden gelen bu eşsiz yapı 1909 yıllarında inşa ediliyor. Mimari açıdan 2 katlı olarak yapılan Kayme Sarayı Seyit Muhammed Sıddık tarafından yaptırılıyor. Günümüze kadar birçok hasara uğrayan yapının sadece bir kısmı ayakta kalıyor. 18x24 metre ölçülerine sahip dikdörtgen yapıya araç kiralayarak kolaylıkla ulaşılabiliyor. Şehir merkezine 148 km uzaklıkta bulunuyor.

Hakkari Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız