Şırnak

Şırnak Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şırnak, Doğu Anadolu Bölgesi’nde Suriye ve Irak sınırlarında bulunuyor. Şırnak ilinin bir kısmı da Güneydoğu Anadolu Bölgesi içinde kalıyor. Şırnak batıda Mardin, kuzeydoğuda Van ve Hakkari ile komşu oluyor. Ortalama olarak 1.400 metre rakıma sahip olan il içerisinde birçok görülmeye değer yer bulunuyor. Türkiye'nin her yerinden karayolu ile ulaşım mümkün. Doğal güzelliklerinin yanı sıra kültürel ve tarihi zenginlikleri de bulunuyor. Karasal bir iklime sahip olan Şırnak birçok farklı ulaşım imkanına sahip. Bunlardan biri olan Şırnak araç kiralama hizmeti de yer alıyor. Siz de daha konforlu bir gezi programı için araç kiralayabilir, gezmenin keyfini özel araçla çıkarabilirsiniz. Rahat ve kolay bir ulaşım imkanı kazanmak isteyenler ve aynı zamanda şehrin tüm dokusunu keşfetmek isteyenler için araba kiralama hizmetleri oldukça avantajlı bir konumda bulunuyor.

Şırnak oto kiralama sayesinde şehirde geçirilen her an dolu dolu yaşanabilir. İster günübirlik ister uzun süreli olarak kiralayabileceğiniz araçlar ile özel araç konforunu yaşayabilir, istediğiniz tarzda arabayı tercih edebilirsiniz. Coğrafi şartlar göz önünde bulundurulduğu takdirde seçilen araçlar sayesinde yolculuklar daha kolay bir şekilde yapılabiliyor. Güvenliğin ve konforun ön planda olduğu bir seyahat elbette çok daha verimli bir şekilde geçiyor. Rotaları keşfetmenin keyfini kiralık araç ile çıkarabilirsiniz.

Şırnak’a Nasıl Gidilir?

Yakın illerden biri olan Mardin otogardan da Şırnak'a geçmek oldukça kolay oluyor. Bu noktada Mardin araç kiralama imkanlarına da bakabilirsiniz. Kiralık araç ile çevre illerin otogarlarından Şırnak'a geçilebiliyor. Eğer direkt Şırnak’a otobüs ile seyahat etmek isterseniz de Şırnak otobüs bileti sayfamız bulunuyor.

 • Mardin - Şırnak otobüs yolculuğu süresi 3 saat,
 • Hakkari - Şırnak otobüs yolculuğu süresi 2 saat 30 dakika,
 • Siirt - Şırnak otobüs yolculuğu süresi ise ortalama 1 saat

sürüyor.

Konforlu bir gezi programı yaşamak istiyorsanız siz de araç kiralayarak stressiz bir Şırnak gezisi yapabilirsiniz. Hava yolu ulaşımı ile gelecekseniz Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı araç kiralama üzerinden araç kiralayabilir havalimanına iner inmez aracınızı teslim alabilirsiniz. Bunun için öncesinde Şırnak uçak bileti imkanlarına da göz gezdirebilirsiniz. Şehre havayolu ile ulaşım sağlamayı planlıyorsanız;

 • Ankara - Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçuş süresi 1 saat 35 dakika
 • İstanbul - Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçuş süresi 2 saat 5 dakika
 • İzmir - Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı uçuş süresi aktarmalı olarak 3 saat 30 dakika

olarak sürüyor.

Şırnak’ta Araç Kiralama

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en doğusunda bulunan Şırnak; araç kiralama yöntemiyle çevre illerle beraber gezilebilir. Şehri keyifli ve konforlu bir şekilde keşfetmek istiyorsanız siz de bir araç kiralayarak konforu yaşayabilirsiniz. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile Şırnak turu kiralık araç ile çok daha verimli geçiyor. Kiralık araç konusunda birçok alternatif sağlayan Şırnak araç kiralama firmaları kullanıcıya hizmet konusunda avantajlar sunuyor. Tercih ve ihtiyaca göre seçim yapılabilen araçlar sayesinde vakit kaybetmeden istediğiniz arabayı bulabilirsiniz. Hem gezi seyahatleri hem de iş seyahatleri için kullanabileceğiniz kiralık araçlar sayesinde ulaşım kolaylığı yaşayabilirsiniz. Her bütçeye uygun Şırnak araç kiralama fiyatları ile Şırnak ilini ve çevre illeri konforlu bir şekilde gezebilirsiniz. Ayrıca vakit sıkıntısı yaşamak istemeyenlerin de en büyük tercihi kiralık araçlar oluyor. Toplu taşıma bekleme derdi olmadan özel araçla istenilen yere istenilen saatte gidilebiliyor. Araç teslim alınmadan önce bazı sözleşmeler imzalanıyor ve haklar koruma altına alınıyor.

Şırnak araç kiralama şirketleri ekonomik ve lüks olarak birçok alternatifi kullanıcıya sunuyor. Her bütçeye uygun olarak bulunabilen araçlar sayesinde hemen herkes bütçesine uygun olan aracı kiralayabiliyor. Kiraladığınız ucuz araç ile sizler de keşfedilmesi gereken yerleri keşfedebilirsiniz. Lüks bir gezi için lüks arabaları tercih edebilir ya da bütçenize uygun olan ekonomik araçlardan yana da tercihinizi kullanabilirsiniz.

Şırnak Gezilecek Yerler

Özellikle mayıs ve eylül aylarında gezmenin zevkli olduğu Şırnak birçok yöresel lezzeti de içinde barındırıyor. Çok eski bir tarih geçmişine sahip olan Şırnak medeniyetler beşiği olarak biliniyor. Katip Çelebi'nin 17. yüzyılda yazmış olduğu Seyahatname'ye göre Şırnak'ın tarihi Nuh Tufanı öncesine kadar dayanıyor. Birçok farklı medeniyetin başkenti olan Şırnak içinde olan tarihi dokular ile bunu hissettiriyor. Hem tarihi hem de doğal güzellikleri açısından gezilecek birçok noktası olan Şırnak araba kiralama ile araç kiralayabilir, tüm bu güzellikleri özel araç keyfiyle gezebilirsiniz. Şırnak'ta gezilecek yerler şöyle sıralanabilir;

 • Cizre Ulu Cami: Hz. Ömer zamanında eski bir kiliseden camiye dönüştürülüyor. Dikdörtgen planlı olan Cizre Ulu Cami'nin en önemli eseri olarak Ejderli Kapı Tokmağı olarak biliniyor. Kapı tokmağı Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde sergileniyor.
 • Kırmızı Medrese: Kırmızı renkte tuğlalarla yapıldığı için bu şekilde anılıyor. 15. yüzyılda yapılmış olan medresede yemekhane, külliye, dershane, avlu ve mezarlar bulunuyor.
 • Cudi Dağı: Şırnak denilince akla ilk gelen isimlerden biri oluyor Cudi Dağı. Birçok tarihi hikayeye konu olan dağ pek çok medeniyete ev sahipliği yapıldığı söyleniyor. Nuh'un gemisinin de tufandan sonra bu dağa indiğine inanılıyor.
 • Kasrik Ören Yeri: Sazirka adıyla bilinen ören yeri su bentleri, köprüleri ve şehir kalıntısı bulunduruyor. Cizre halkı tarafından piknik alanı olarak kullanılıyor.
 • Abdaliye Medresesi: 15. yüzyılda yapılan medrese Mem u Zin adıyla bilinen yapıtta geçen aşkın yaşandığı yer olarak biliniyor. Medrese yerli ve yabancı olarak birçok ziyaretçinin dikkatini çekiyor.
 • Finik Ören Yeri ve Kalesi: İsa’dan önce 4000 yılından bugüne kadar gelen ören yeri saraylar, kervansaraylar ve mağaralar oyularak yapılmış evler olarak karşımıza çıkıyor. Finik Kalesi'nin yer aldığı bölge de çeşitli kadın ve erkek kabartmaları da görebilmek mümkün.
 • Belkısana Kaplıcası: Birçok insanın ziyaret ettiği bu kaplıcanın suyu 67 dereceyi buluyor. İçinde ise kalsiyum ve sülfit bulunuyor. Kaplıca suyu kadın hastalıkları ve romatizmaya iyi geliyor.

Şırnak kiralık araba ile sizler de tarihi ve doğal güzellikleri rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Gezmek istediğiniz her yere ulaşım sıkıntısı yaşamadan ulaşabilirsiniz.

Şırnak Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız