Hakkari Çukurca

Hakkari Çukurca Araç Kiralama

Hakkari, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunuyor. Yüzölçümü büyüklüğü bakımından ise 47. sırada yer alıyor. Hakkari’nin doğusunda İran, güneyinde Irak, batısında Şırnak, kuzeyinde ise Van şehri bulunuyor. Hakkari'nin son yıllarda 300 bine yakın nüfusu olduğu biliniyor. Hakkari 5 ilçe, 56 mahalle ve 125 adet köyden oluşuyor. Hakkari Çukurca araç kiralama şirketleri, genelde dışarıdan gelen ziyaretçiler tarafından tercih ediliyor. Hakkari nüfusunun çoğu hayvancılık ve tarım ile geçimini sağlıyor. Şehrin az gelişmiş olması nüfus azlığından kaynaklanıyor. Hakkari'nin topraklarının tarıma elverişli olduğu açıkça biliniyor. Hakkari Çukurca kiralık araba ile gezmeniz için olanakları bulunan bir şehir. Az gelişmiş olması turistik olarak zengin olmadığı anlamına gelmiyor. Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinden oluşan il, tarihi yapılara da ev sahipliği yapıyor. Hakkâri aynı zamanda sınırda kalıyor. İş ya da gezi için ziyaret ettiğiniz şehri Hakkari Çukurca kiralık oto ile keşfedebilirsiniz. Hakkari'de trafikte kalmaz, gideceğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Hakkari Çukurca Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hakkari küçük bir şehir olsa da hakkında bilinmesi gereken bazı hususlar mevcut. Hakkari Çukurca araç kiralama yapmadan önce bilgi edinmek her zaman fayda sağlıyor. Hakkari arazisinin büyük bir kısmı dağlardan oluşuyor. Neredeyse tamamının elverişli topraklar olduğu söyleniyor. Türkiye'nin en doğusunda konumlanan Hakkari, aynı anda iki ülkeye sınır komşusu olan bir şehir. Ayrıca iklim bakımdan doğunun mevsim şartlarına sahip olan iller arasında yer alıyor. Rakımı yüksek seviyede bulunuyor. Türkiye'nin her ilinde olduğu gibi Hakkari Çukurca oto kiralama hizmeti alınarak gezilip görülmeyi hak eden bir il. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise çok soğuk ve yağışlı geçiyor. Kış aylarında kar yağışının yoğun olduğu bu mevkii toprakları üzerinde kar, uzun süre kalabiliyor. Yağışlar ise ilkbaharın gelişi ile yavaş yavaş azalıyor. Yaz aylarında gezmeye daha müsait olan Hakkari Çukurca araç kiralama fiyatları konusunda firmalardan bilgi alabilirsiniz. Sonrasında kendi zevkinize uygun aracı kiralayarak istediğiniz gibi bir araç teslim alabilirsiniz.

Hakkari Çukurca'ya Nasıl Gidilir?

Hakkari Çukurca'ya yolculuk yapmanın 2 yolu bulunuyor. Bütçenize ya da konforunuza göre ikisinden birini tercih edebilirsiniz. Öncelikle Hakkari'de tren ve tren istasyonu bulunmuyor. Bu nedenle tren ile Hakkari'ye ulaşmanız mümkün görünmüyor. Ancak Hakkari Çukurca kiralık araç ile ulaşmak için farklı bir ulaşım yolu bulunuyor. Asıl ve en fazla tercih edilen yolculuk türü otobüs yolculuğu oluyor. Hemen her ilden Hakkari otobüs bileti alarak Hakkari'ye ulaşabilirsiniz. Kendi ilinizden çıktığınız yolculuk Hakkari Otogarı’nda sonlanmış oluyor. Vakit kaybetmeden araç kiralamak isterseniz en yakın Hakkari Çukurca araç kiralama firmaları 3-5 km çevrede bulunuyor. Burada dilediğiniz firmadan hizmet alabilirsiniz. Bir diğer ulaşım şekli uçak yoluyla yapılıyor. Bulunduğunuz şehirde havalimanı varsa ulaşımınız daha kolay hale gelebiliyor. Hakkari uçak bileti ile başlayan yolculuk, Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyubi Havalimanı'nda sona eriyor. Hakkari içinde araç ile seyahat etmeye kararlıysanız Hakkari Yüksekova Selahattin Eyyübi Havalimanı araç kiralama firmalarına 4 ve 5 km mesafede yer alıyor. Havalimanından ilgili firmayı ziyaret ederek araç kiralayabilirsiniz. Tüm bunlarla uğraşmak istemeyenler için firmalar online rezervasyon ve araç teslimi hizmeti sağlıyor. Ayrıca komşu illerden de araç kiralayabilirsiniz. Şırnak araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Hakkari Çukurca’da Araç Kiralama

Araç kiralayarak ulaşım sağlamak son yıllarda fazla tercih edilen ulaşım imkanları arasında yer alıyor. Bu nedenle toplum içinde ucuz araç kiralamak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Aracı kiralamadan önce hangi araç modelini istediğinizi belirlemeniz gerekiyor. Firmalar model olarak sedan, hatchback, minivan ve diğer modeldeki araç çeşitlerini sizin kullanımınıza sunuyor. Aracınızı seçtikten sonra firma ile fiyat konusunda anlaşmak kalıyor. Hakkari Çukurca kiralık araba fiyatları bu konuda size kolaylık sağlıyor. Sonrasında aracı kaç gün kullanacağınıza dair firmaya bilgi vermeniz gerekiyor. Aracı teslim tarihinden sonra kullanmaya devam etme imkanınız bulunuyor. Ancak bu bilgiyi ilgili firma ile paylaşmanız gerekiyor. Böylece Hakkari Çukurca araba kiralama işleminiz tamamlanmış oluyor. Bunlardan sonra aracınızı dilediğiniz gibi güvenle kullanabilirsiniz.

Hakkari Çukurca’da Gezilecek Yerler

  • Hakkari Merga Bütan Kayak Merkezi şehir merkezine 19 km mesafede yer alıyor. Hakkari Çukurca günlük araç kiralama yaparak gelenler bulunuyor. Kış aylarının çetin geçtiği bu tesiste kayak yapabilir, teleferik deneyimi yaşayabilirsiniz. Harika bir doğaya sahip olması bu kayak merkezini daha değerli kılıyor.
  • Hakkari Meydan Medresesi 1700'lü yıllarda inşa edilmiş  tarihi yapılar arasında bulunuyor. Hakkâri Merkez’de bulunan bu mimarî yapıyı görmek ve tarihin derinliklerinde kaybolmak isterseniz ziyaret edebilirsiniz. Merkez’e 100 metre uzaklıkta yer alıyor. 
  • Sümbül Dağı, Hakkari'nin en yüksek noktalarından biri olduğu biliniyor. Çıkıldığında şehri gözler önüne seren dağ manzarası ziyaretçilerini hayrete düşürüyor. Doğaseverlerin ziyaret etmek isteyeceği bir lokasyon olarak sizi bekliyor. Hakkari’nin merkezinden bu dağa gitmek için 7.5 km yol gidilmesi gerekiyor.
  • Ters Lale Vadisi şehir merkezine 70 km mesafede bulunuyor. Tamamen doğanın kendi güzelliği olan bir lokasyon olarak görülüyor. Doğa tutkunlarının vazgeçilmez bölgesi olan Ters Lale Vadisi harika görünümüyle dikkatleri üzerine çekiyor. Burası halk arasında Çiçek Vadisi veya Çiçek Yaylası olarak da biliniyor.


Hakkari Çukurca Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız