Kayseri Melikgazi

Kayseri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kayserinin uzun tarihine göz attığımızda on yıllar boyunca Anadolu’nun en önemli ticaret merkezi olarak karşımıza çıkıyor. İç Anadolu Bölgesi’nin güney tarafı ile Toros Dağları’nın Orta Kızılırmak bölümünde yer alan Kayseri, Ankara ve Konya'yı takiben İç Anadolu’nun en büyük üçüncü şehri. Kayseri, yaklaşık 1,4 milyonluk nüfusu ile Türkiye’nin en kalabalık olan 14. şehri olarak da biliniyor. Ayrıca yüzölçümü açısından ise Türkiye’nin en büyük 8. ili olduğu düşünülüyor. Eski adı Mazaka olan Kayseri, dünyanın en eski şehirlerinden birisidir.

Pek çok uygarlığın beşiği olan Kayseri eski çağlarda Kapadokya adını verdiğimiz bölgededir. Kızılırmak’ın güney tarafında yerleşik olan bu bölge İpek Yolu’nun bir kısmını da bünyesinde barındırdığından tarihte oldukça önemli bir konuma sahiptir. Kültürel açıdan oldukça zengin olan Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nde konumlanmasına karşılık çoğu yerli ve yabancı turistin de ilgi odağı oluyor. Yöresel lezzetleri, turistik mekanları ve tarihi eserleri ile Kayseri popüler bir tatil seçeneği.

Kayseri’ye gitmek isteyen çoğu insan için yolculuk süreci ve uygun güzergah merak konusu olabiliyor. Ulaşım anlamında çok fazla seçeneği bulunan Kayseri’de yaygın olarak kullanılan alternatiflerden bir tanesinin araç kiralama seçeneği olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Kayseri içerisinde özellikle Melikgazi gibi kalabalık bir ilçede vakit geçirecekseniz araç kiralama seçeneği seyahatinizi rahat geçirmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Bu konuda obilet.com’da yer alan araç kiralama alternatiflerine göz atmanız faydalı olabilir.

Kayseri Melikgazi’ye Nasıl Gidilir?

Kayseri-Melikgazi seyahatiniz için bulunduğunuz şehirden araç kiralayabilirsiniz. Eğer yolculuğunuzu İstanbul’dan gerçekleştireceksiniz, İstanbul ile Kayseri-Melikgazi arası mesafe 802,3 kilometre olup, ortalama yolculuk süresi 8 saat 29 dakika olarak gerçekleşiyor. Kayseri Melikgazi otobüs bileti ile kolayca bu yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Kayseri uçak bileti ile hızlı bir yolculuğu da tercih edebilirsiniz.

Ankara ile Kayseri-Melikgazi arası mesafe 347,7 km olup, ortalama yolculuk süresi yaklaşık 3 saat 44 dakika sürüyor. Kayseri-Melikgazi’ye ulaşımınızda bireysel araç kullanacaksanız, hemen ucuz araç kiralama fiyatlarıyla obilet.com’dan araç kiralayabilirsiniz. Kayseri-Melikgazi’ye otobüs veya uçakla da gitmek mümkün. Kayseri-Melikgazi ulaşımında otobüsü tercih edecekseniz, Kamil Koç, Metro Turizm veya Beydağı Turizm gibi otobüs firmalarının Kayseri-Melikgazi’ye otobüs biletlerini satın alabilirsiniz.

Kayseri-Melikgazi’ye ulaşım için diğer bir alternatif ise uçak yolculuğu, Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde bulunan Erkilet Havalimanı’na Türkiye’nin çeşitli yerlerinden Pegasus, THY firmaları uçuş düzenliyor. İstanbul ile Kayseri arası uçuş 1 saat 20 dakika, Ankara ile Kayseri arası uçuşu ise 50 dakika sürüyor. Kayseri-Melikgazi’ye hava yolu ulaşımı ile ilgili bilgi almak için Kayseri uçak bileti sayfamıza göz atabilirsiniz.

Kayseri’ye indikten sonra Kayseri Erkilet Havalimanı araç kiralama seçeneklerini sitemizden karşılaştırabilir, ucuz Kayseri Melikgazi araç kiralama fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz. Niğde, Sivas, Adana, Kahramanmaraş ve Nevşehir şehirleri Kayseri-Melikgazi’ye yakın bir mesafede bulunuyor. Bu illerden de araç kiralayarak kısa sürede Kayseri-Melikgazi’ye ulaşabilirsiniz.

Kayseri Melikgazi’de Araç Kiralama

Kayseri’ye vardıktan sonra Melikgazi’de gezmek, eğlence mekanlarını ziyaret etmek, alışveriş yapmak veya işlerinizi halletmek için en pratik alternatiflerden bir tanesi araç kiralama seçeneği olacaktır. Kayseri’nin Melikgazi ilçesinde faaliyet gösteren pek çok araç kiralama şirketi mevcuttur. Bu firmalar Kayseri Melikgazi oto kiralama işleriniz için kolaylıkla sizlere yardımcı oluyor. Bu noktada işin içerisine Kayseri Melikgazi araç kiralama fiyatları da giriyor.

Seyahatimiz esnasında hızlı araç teslim opsiyonları kadar ucuz araç seçenekleri de bizleri yakından ilgilendiriyor. Uygun araç kiralama alternatifini bulmanın yolu ise farklı araç kiralama şirketlerini listeleyerek bunları birbiriyle karşılaştırıp hem fiyat olarak hem de araç modeli ve markası olarak bütçenize, programınıza ve zevkinize uygun Kayseri Melikgazi araba kiralama opsiyonunu aramak olacaktır.

obilet.com birbirinden farklı yüzlerce araç kiralama şirketini ve yüzlerce değişik modeldeki tüm araç alternatiflerini sizlerin önüne getiriyor. Böylece Kayseri Melikgazi araç kiralama firmaları aramak ile zaman kaybetmiyor ve Kayseri Melikgazi kiralık araba fiyatları konusunda kaygılanmadan size uygun kiralık aracı bulabiliyorsunuz.

Kayseri Melikgazi’de Gezilecek Yerler

Aracınızı kiraladıktan sonra Kayseri-Melikgazi’de gezip görebileceğiniz birçok alternatif bulunuyor. Melikgazi ilçesi, Kayserinin il merkezine yaklaşık olarak 12 km uzaklıkta bulunuyor. Çok sayıda tarihi yapıyı bünyesinde barındıran Melikgazi ziyaretçilerini büyülüyor.

  • Melikgazi’ye gidenlerin ilçe merkezi olan Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan 10 metre yüksekliğe sahip ihtişamlı saat kulesini mutlaka görmesi öneriliyor.
  • İlçenin Cumhuriyet Mahallesi’nde yer alan İmamzade Raşit Ağa konağı ise ziyaretçilerin görmesi gereken bir diğer yapı. Sivas Kongresi’nden sonra 19 Aralık 1919’da Kayseri’ye gelen Atatürk’ün misafir edildiği İmamzade Raşit Ağa Konağı günümüzde Atatürk Evi olarak da adlandırılıyor ve ziyaretçilerin gezebilmesi için müze şeklinde kullanılıyor.
  • Bunlar haricinde yine ilçe merkezinde yer alan ve yapımı Bizans dönemine kadar dayanan Kayseri Kalesi, Melik Mehmet Gazi tarafından inşa ettirilen Camii Kebir ve Danişmentliler tarafından inşa edilen Güllük Camii mutlaka ziyaret edilmesi gereken diğer yapılar arasında yer almaktadır. Müze gezmekten hoşlanıyorsanız yine Melikgazi ilçe merkezine yakın bulunan Güpgüpoğlu Konağı Etnografya Müzesi sizin için ideal olabilir.
  • Melikgazi ilçesine bağlı olan Ağırnas Kasabasının girişindeki Ağırnas Yeraltı Şehri de ziyaretçilerin akınına uğrayan bir yer olup Mimar Sinan’ın da doğduğu kasaba olma özelliğine sahiptir. Melikgazi’ye gittiğinizde gezmeden dönmemeniz gereken yerlerden birisi de 1859’da inşa edilen büyük kapalı çarşıdır. Konaklama ve alışveriş açısından sorun yaşamayacağınız Melikgazi ilçesi tüm ihtişamı ile sizlerin ziyaretini bekliyor.

Dilerseniz Konya araç kiralama imkanı sayesinde Kayseri’ye rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Kayseri Melikgazi Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız