Siirt Merkez

Siirt Merkez Araç Kiralama

Siirt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan, kendine has kültürü ve zengin mutfağı ile öne çıkan bir il. Komşularını Bitlis, Van, Mardin ve Şırnak oluşturan Siirt’in toplamda 7 ilçesi ve 12 belediyesi bulunuyor. Ayrıca Siirt, Türklerin Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olarak biliniyor. Bereketli topraklara sahip olan Siirt, 895 metre yükseklikte bulunuyor. 

Topraklarının büyük bölümünde dağlar bulunduran Siirt’e karasal iklim hakim. Bu sebeple kışlar oldukça çetin olabiliyor. Ekim ayı ile şubat ayı arası Siirt’te av mevsimi olarak geçiyor ve bıldırcın, güvercin, yabani ördek gibi hayvanlar avlanabiliyor. 

Kaplıcaları, müzeleri, camileri, kiliseleri, manastırları ile Siirt, görülmeye değer bir şehir. Siirt Merkez araç kiralama ile siz de Siirt’in turistik mekanlarını görebilir, zengin mutfağından farklı lezzetler tadabilirsiniz. Bunun için Siirt Merkez araç kiralama fiyatlarını inceleyerek bütçenize uygun araç seçimini yapabilir ve unutulmaz bir seyahate çıkabilirsiniz.

Siirt Merkez Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Siirt’i ziyaret etmeden önce bazı noktalarda bilgi edinmenizde fayda var. “Siirt” isminin Sami dilinden türediği düşünülüyor. Başka kaynaklarda da Siirt adının “üç yer” anlamına gelen “Seert” kelimesinden türediği yazıyor. Konum olarak Anadolu ve Mezopotamya medeniyetlerinin kesiştiği alanda bulunan Siirt, farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış olmasından ötürü farklı kültürlerin izlerini taşıyor.

Malazgirt Savaşı sonrasında Anadolu Selçuklu Devleti’nin Siirt’e yerleştiği biliniyor. Günümüzde de büyük öneme sahip olan Ulu Camii de bu dönemde inşa ediliyor. Cumhuriyet sonrası il statüsüne ulaşan Siirt’in bünyesinde barındırdığı Şırnak ve Batman gibi ilçeler daha sonrasında şehir olarak ayrılıyor. 

Siirt’in en önemli sembolleri arasında tiftik keçilerinin yününden elde edilen el yapımı battaniyeler yer alıyor. Ayrıca Siirt yaylalarında üretilen Pervari balı da şehrin önemli değerleri arasında. Siirt’in önemli lezzetleri arasında gebole, zivzik narı, perdepilavı yer alıyor.

Siirt, mimarisi ile de öne çıkıyor. Geçmişte sıklıkla kullanılan cas sebebi ile “beyaz kent” olarak da bilinen şehirde sabad isimli tüneller öne çıkıyor. Bizans döneminden kalma eserleri ile tarih araştırmaları açısından da önemli bir yere sahip olan Siirt, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan İsmail Fakirullah Türbesi’ne ev sahipliği yapıyor. 

Siz de bu kültürel zenginliğe tanıklık etmek, tarihi yerleri ziyaret etmek isterseniz Siirt Merkez oto kiralama oldukça çekici bir seçenek olarak karşınıza çıkıyor. Size uygun olan Siirt Merkez kiralık oto seçeneklerini değerlendirebilir ve hemen yolculuğunuzu planlayabilirsiniz.

Siirt Merkez’e Nasıl Gidilir?

Siirt’e gitmek için farklı seçenekleriniz bulunuyor. Bunlardan ilki hava yolu. Siirt uçak biletinizi alarak yolculuk için ilk adımı atabilirsiniz. Şehir merkezinden 15 km uzaklıkta bulunan havalimanına vardıktan sonra Siirt Merkez kiralık araç ile Siirt gezinize rahatlıkla başlamanız mümkün. Siirt’e direkt uçuş yapabileceğiniz iller arasında Ankara ve İstanbul yer alıyor. Bunların dışındaki şehirlerden ulaşım ise aktarma yaparak mümkün. Siirt Havalimanı araç kiralama ile araba kiralamak oldukça kolay. 

Siirt’e gitmek için bir diğer seçeneğiniz ise otobüs. Türkiye’nin birçok ilinden her gün Siirt’e otobüs seferleri düzenleniyor. Siirt otobüs bileti satın aldıktan sonra Siirt Otogarı’na kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Otogardan da Siirt Merkez araç kiralama firmaları ile iletişime geçebilir, bulunduğunuz yerden kiralık araç edinebilirsiniz. 

  • İstanbul-Siirt 1620 km, 
  • Ankara-Siirt 1191 km, 
  • Şırnak-Siirt 100 km, 
  • Batman-Siirt 87 km, 
  • Van-Siirt 269 km, 
  • Trabzon-Siirt 602 km, 
  • Adana-Siirt ise 702 km.

Tren ile de Siirt’e ulaşım mümkün. Güney Kurtalan Ekspresi ile Siirt’e varabilirsiniz. Bu ekspres Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya ve Diyarbakır’dan geçerek Siirt’e gidiyor. Ekspres, Salı ve Perşembe günleri hariç her gün sefer düzenliyor. Ankara’dan Siirt’e varması ise 26 saat sürüyor. Tren garına vardıktan sonra Siirt Merkez araç kiralama şirketleri ile aracınızı teslim almanız mümkün.

Siirt Merkez’de Araç Kiralama

Siirt Merkez kiralık araba, Siirt’i ziyaret etmek isteyenler için oldukça avantajlı bir seçenek. İstek ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçeceğiniz araç ile bölgeyi gönlünüzce keşfedebilir, istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Ayrıca komşu illerden araç kiralayarak da Siirt’e ulaşım sağlayabilir, seyahatinizi daha da konforlu hale getirebilirsiniz. Örneğin, Bitlis araç kiralama hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Siirt Merkez kiralık araba fiyatları her bütçeye uygun seçeneklere sahip. Kaç kişiyle seyahat edeceğiniz, yılın hangi ayında Siirt’e gideceğiniz, mevsim koşulları, sigorta, kasko gibi mevzularda firma ile konuştuktan sonra bütçenize uygun bir seçenek bulmanız mümkün. Siirt Merkez araç kiralama şirketleri, her konuda müşterilerine yardımcı oluyor ve bir sıkıntı çıktığı zaman yanlarında bulunuyor.

Toplu taşıma, her zaman en konforlu seçenek olmayabiliyor. Özellikle Siirt gibi gezilip görülmesi gereken çok yer olan illerde, kiralık araç daha avantajlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ucuz aracınızla saat fark etmeksizin istediğiniz noktaya gidebilir, en kısa rotalardan dilediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Siirt Merkez Gezilecek Yerler

  • Araç teslim sürecinin ardından Siirt’te gezilmesi gereken yerlerin başında Ulu Camii yer alıyor. 1129 yılında inşa edildiği bilinen Ulu Camii, mimarisi ile öne çıkıyor. Kaidesi dikdörtgen prizma, gövdesi yuvarlak olan Ulu Camii, minaresi üstünde dört halife ile Hazreti Muhammed’in isminin nakşedilmiş olması ilgi çekiyor. Her yıl binlerce ziyaretçi alan Ulu Camii’nin kapalı alanı bin kişilik kapasitede. 
  • Siirt’in manzarasını görmek isteyenler için Tillo Kalesi cam seyir terası oldukça ilgi çekici bir seçenek. Tillo ilçesinde yer alan bu teras, tüm Baton Vadisi’nin manzarasını ziyaretçilerine sunuyor. Osmanlı Dönemi’nde inşa edildiği bilinen Tillo Kalesi’nin ışık alma sorunları sebebiyle bir cam teras inşa ediliyor. Aynı anda en fazla 30 kişi terasa çıkabiliyor.
  • Siirt Merkez’ine 17 km uzaklıkta yer alan Sağlarca Kaplıcası, Baton Vadisi’nde yer alıyor. 36 derecelik suya sahip olan bu kaplıca, şifalı özellikleri ile biliniyor. Kaplıca suyu tek kaynaktan çıkıyor ve Botan Çayı’na karışıyor. Kaplıcanın şifalı özellikleri arasında cilt hastalıkları, eklem ağrıları ve romatizmaya iyi gelmek olduğu biliniyor. Siirt Merkez araba kiralama işleminin ardından bu kaplıcaları ziyaret edebilirsiniz.


Siirt Merkez Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız