Şırnak Silopi

Şırnak Silopi Araç Kiralama

Şırnak, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde toprakları bulunan bir il. Konum olarak Suriye ile Irak’a komşu olan bu il, toplamda 7152 kilometrekare yüz ölçümüne sahip. Komşu illeri Mardin, Hakkari ve Siirt olan Şırnak’a sert kara iklim ve karasal iklim hakim. Özellikle kış aylarında çok çetin iklim koşulları görülebilen Şırnak’ta hava durumu bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Zorlu hava koşullarına karşın Şırnak Silopi kiralık araç ile bölgeyi kolaylıkla gezmek mümkün.

Asfalt tipi kömür rezervlerinin tamamına sahip olan Şırnak’ta iki adet termik santral bulunuyor. Ayrıca bölgede bazalt rezervleri de mevcut. Bölgede ekonomi küçükbaş hayvancılığa da bağlı. Şırnak’ta toplam 6 ilçe bulunuyor. Bu ilçelerin isimleri Cizre, İdil, Beytüşşebap, Uludere, Silopi ve Güçlükonak. Her bir ilçeye Şırnak Silopi kiralık araba ile kolaylıkla ulaşım sağlanabiliyor.

“Güneydoğu’nun medeniyetler beşiği” olarak da adlandırılan Şırnak, oldukça zengin bir tarihe sahip ve gezip görülmeyi bekleyen birçok nokta mevcut. Şırnak Silopi araba kiralama ile siz de bölgeyi rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

Şırnak Silopi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Şırnak, oldukça zengin bir tarihe sahip. İlk yerleşimlerin milattan önce 7000 yılına kadar gittiği biliniyor. Şırnak isminin nereden geldiği kesin olarak bilinmiyor. Bir rivayete göre Şırnak, Nuh Peygamber’in de bulunduğu bir grup tarafından bulunuyor ve yerleşime açılıyor. Bu yüzden “Şehr-i Nuh” ismi verilen bölgeye zamanla Şernah, Şırnek ve son olarak Şırnak denilerek bu ismin elde edildiği düşünülüyor. 

1990 yılına kadar Siirt iline bağlı olan Şırnak, 16 Mayıs 1990 itibari ile Siirt’ten ayrılıyor ve Türkiye’nin 73. ili oluyor. Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin bir mutfağa da sahip olan Şırnak, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni yakından tanımak ve kültürünü yaşamak için en ideal noktalardan biri.

Şırnak’ta Türkiye’nin başka bölgelerinde sık rastlayamayacağınız yöresel lezzetler bulunuyor. Yufka hamur üzerine pilav, tavuk ve badem eklenerek yapılan perde pilavı, pilav ve kıymayı köfte şeklinde kızartarak yapılan hekeheşandi, Şırnak usulü dolma olarak da bilinen şımşıpe denemeniz gereken lezzetler arasında yer alıyor. Siz de bu enfes yemekleri denemek isterseniz Şırnak Silopi kiralık oto ile bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

Şırnak Silopi’ye Nasıl Gidilir?

Şırnak’a ulaşmak için farklı seçenekleriniz bulunuyor. Şırnak’ta bulunan havalimanı sayesinde bölgeye uçakla ulaşım mümkün. Yalnızca İstanbul’dan direkt uçuşun bulunduğu Şırnak’a farklı illerden aktarma yaparak da ulaşmak mümkün. Şırnak uçak bileti aldıktan sonra Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı araç kiralama ile seyahatinize başlayabilirsiniz.

Şırnak’a gitmek için otobüs de tercih edilebiliyor. Farklı illerden Şırnak’a her gün seferler düzenleniyor. 

  • Şırnak - İstanbul 1634 km, 
  • Şırnak - Mardin 192 km, 
  • Şırnak - Gaziantep 502 km, 
  • Şırnak - Sivas 767 km, 
  • Şırnak - Ankara ise 1205 km. 

Şırnak otobüs biletinizi aldıktan sonra Şırnak Silopi araç kiralama ile otogara varıp rahatlıkla araç kiralamanız mümkün. 

Şırnak Silopi’de Araç Kiralama

Şırnak Silopi araç kiralama şirketleri, araç kiralamak isteyenler için farklı imkanlar sunuyor. Şırnak ziyaretini daha keyifli hale getirmek ve tüm turistik yerleri rahatlıkla gezmek için kiralık araç sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca Şırnak Silopi araç kiralama fiyatları geniş bir skalaya sahip olduğundan müşteriler bütçelerine uygun seçenekler bulabiliyor. Ayrıca komşu illerden de araç kiralayabilirsiniz. Örneğin, Mardin araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Şırnak’ın zorlu hava koşullarında bölgeyi keşfetmek zor olabiliyor. Araç teslim anından itibaren Şırnak’ta ulaşımınız oldukça kolay hale geliyor. Özellikle toplu taşımanın olmadığı yerlere gitmek konusunda kiralık araç büyük avantaj sağlıyor. Şırnak Silopi araç kiralama firmaları, sürecin başından sonuna kadar müşterileri ile yakından ilgileniyor ve sorularını yanıtlıyor. 

Özellikle kalabalık gruplarla seyahat ediyorsanız araç kiralama oldukça konforlu bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Şırnak’ta hava koşulları çetin olabileceği için kış lastikleri gibi konuları araç kiralama firması ile konuşmanız ve size uygun seçeneği seçmeniz öneriliyor.

Şırnak Silopi’de Gezilecek Yerler

  • Şırnak Silopi oto kiralama sonrası gidebileceğiniz ilk nokta Belkısana Kaplıcası. Dicle Irmağı’nın kıyısında bulunan bu kaplıca, 67 derecelik bir suya sahip. Suyunda kalsiyum ve sülfat bulunan bu kaplıca, sıklıkla ziyaret ediliyor. Ayrıca yakınlarda kalabileceğiniz bir termal otel de bulunuyor.
  • Şırnak’ta ucuz araç ile gidebileceğiniz bir diğer nokta Kasrik Boğazı. Doğal güzelliği bozulmamış, adeta bir tablo gibi olan bu boğazın konumu Cizre - Şırnak kara yolu üstünde. Kasrik Boğazı, 18 farklı bitki türü ve 141 farklı hayvan türünün yaşam alanı. Temiz hava almak, eşsiz manzaraya karşı çay içmek ve Şırnak’ı daha yakından tanımak için gidilmesi önerilen bir mekan.
  • Cizre Ulu Camii, Şırnak’ta gezi rotanıza eklemeniz gereken bir diğer yer. Geçmişte bir kilise olarak hizmet olan caminin Hz. Ömer zamanında camiye dönüştürüldüğü biliniyor. Camide en çok ilgi çeken nokta ise Selçuklu Dönemi’ne ait olan ejderli kapı tokmağı. Bu tokmak, şu anda İstanbul’da bir müzede sergileniyor. 
  • Şırnak’ta gezilmesi gereken bir diğer yer ise Kasrik Ören Yeri. Sazrika ismiyle de bilinen bu alanda şehir kalıntıları, köprüler ve su bentleri bulunuyor. Tarih boyunca çeşitli medeniyetler tarafından yazlık olarak kullanılan bu alan, Cizre halkı tarafından da piknik yapmak ve keyifli vakit geçirmek amacıyla kullanılıyor. Siz de Kasrik Ören Yeri'nde tarihle iç içe vakit geçirebilir, bu güzel yerde aileniz ve sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.

Şırnak Silopi kiralık araba fiyatlarını inceleyip gezilecek yerler listenizi hazırladıktan sonra unutulmaz bir seyahate çıkabilirsiniz.


Şırnak Silopi Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız