Adıyaman Merkez

Adıyaman Merkez Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Adıyaman, tarihi boyunca birçok farklı medeniyeti ağırlamış, Türkiye’nin gözde turizm şehirlerinden biri. Hitit, Asur, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi tarihte büyük etkilere sahip devletlerin egemenliğinde yer alan Adıyaman, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alıyor.

Huzurun ve barışın şehri sloganıyla bilinen Adıyaman, şehir merkezinde yer alan tarihi alanları ile birlikte lezzetleri, doğal güzellikleri ve coğrafyası ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde merkezi bir noktada bulunan Adıyaman’a otobüs ve uçak ile ulaşmak mümkün.

Adıyaman Merkez’e Nasıl Gidilir?

Adıyaman, çevre şehirlerden ve uzak şehirlerden birçok vasıta ile ulaşılabilecek merkezi bir konumda yer alıyor.

Merkeze 35 dakika uzaklıkta olan ve iç hatlarda hizmet veren Adıyaman Havalimanı ile Türkiye’nin birçok kentinden Adıyaman’a hava yolu aracılığı ile ulaşabilirsiniz. İstanbul ve Ankara kentlerinden direkt uçuşlarla ve diğer kentlerden aktarmalı uçuşlarla Adıyaman uçak bileti satın alarak aklınızda uzun süre yer edecek Adıyaman gezisi gerçekleştirebilirsiniz. Uçuşunuzdan sonra yine Adıyaman Havalimanı araç kiralama imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Türkiye’nin dört bir yanından Adıyaman otobüs bileti alarak Adıyaman’a kara yolu üzerinden keyifli bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Kara yolu yolculuklarını seviyorsanız otobüs dışında tercih edebileceğiniz bir diğer seçenek de araç kiralamak olabilir. Adıyaman merkez araba kiralama seçenekleri ile istediğiniz türde araçla birçok şehirden Adıyaman’ı ziyaret edebilir, şehir merkezinde yer alan tüm güzellikleri deneyimleyebilirsiniz. Gaziantep kentinden Adıyaman’a ulaşmak isterseniz Gaziantep araç kiralama noktalarından tercih edeceğiniz araçlarla Adıyaman’a kısa sürede ulaşmak mümkün. Adıyaman merkez araç kiralama şirketleri sayesinde kent içerisinde kiraladığınız araçla gezebilirsiniz.

Kara yolu aracılığıyla Adıyaman’a kolayca ulaşabileceğiniz çevre kentler;

 • Gaziantep
 • Kahramanmaraş
 • Şanlıurfa
 • Malatya
 • Elazığ
 • Diyarbakır
 • Mardin

Gaziantep’ten Adıyaman’a yaklaşık 1 saat, Kahramanmaraş’tan Adıyaman’a yaklaşık 2,5 saat, Şanlıurfa’dan Adıyaman’a yaklaşık 1,5 saat, Malatya’dan Adıyaman’a yaklaşık 2,5 saat, Mardin’den Adıyaman’a yaklaşık 4 saat içerisinde kara yolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Adıyaman merkez araç kiralama şirketleri aracılığıyla tercih ettiğiniz araçlar ile de Adıyaman kenti içerisinde kara yolunu kullanarak seyahat edebilirsiniz.

Adıyaman Merkez’de Araç Kiralama

Adıyaman kentine gezmek için otobüs veya uçakla gittiyseniz, şehri keşfetmek için araç kiralama seçeneği ile kenti özgürce dolaşabilirsiniz. Kiralamak istediğiniz aracı havalimanından itibaren kullanmak isterseniz Adıyaman Havalimanı araç kiralama seçeneklerini inceleyerek size uygun araca kolayca ulaşabilirsiniz. Kullanacağınız aracı şehir merkezinden almak isterseniz de Adıyaman merkez oto kiralama şirketleri ile iletişime geçerek seyahatiniz boyunca kullanmak istediğiniz aracı kiralayabilirsiniz. Kullanmayı tercih edeceğiniz aracı kiralayacağınız şirket ile iletişime geçerek Adıyaman Merkez kiralık araba fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şehir merkezinde gezilecek birçok tarihi ve kültürel mekana sahip Adıyaman kentinde rahatça dolaşabilmenize ve yerel güzellikleri keşfetmenize olanak sağlayan araçları kiralayabileceğiniz Adıyaman merkez araç kiralama firmaları yer almakta. Adıyaman kentini kara yolu ile keşfetmek isterseniz araç kiralama firmalarından kiralık araç teslim alarak kent içerisinde keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Adıyaman Merkez’de Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık tarihiyle ziyaretçileri büyüleyen Adıyaman, kültür turizmi açısından yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Adıyaman’ın tarihsel ve kültürel güzellikleri ile doğal manzaraları da seyahat tutkunlarının beğenisini kazanıyor.

Adıyaman’ın merkezi, sahip olduğu doğal güzellikleri ile seyahat tutkunlarının gözde kentlerinden biri. Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı yeşil ve mavinin farklı tonları ve muhteşem doğasıyla dinlenmeniz ve doğayla iç içe olmanız için ideal bir tercih olabilir. Tabiat Parkı içerisinde yer alan otopark sayesinde kiraladığınız Adıyaman merkez kiralık oto ile buraya gelebilir ve doğal güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz.

 • Su Gözü su oluşumları, Adıyaman içerisinde ziyaret edebileceğiniz doğal bir oluşum. Berrak suların ferahlığı ile serinleyebileceğiniz Su Gözü’nde aileniz, sevdikleriniz ile ya da kendi başınıza dinlenebilir, doğa manzaralarıyla huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz.
 • Adıyaman Çelikhan’da bulunan Çat Barajı da mavi ve yeşilin birleştiği doğal alanlar arasında yer alıyor. Adıyaman merkez araç kiralama seçeneği ile Adıyaman merkezden Çelikhan’a kiraladığınız aracınızla yolculuk yapabilirsiniz.
 • Gümüşkaya ve Zey Mağaraları, Adıyaman’da ziyaret edebileceğiniz mağaralar arasında. Yerleşim alanı olarak da kullanılmış olan mağaralardaki doğal güzellikleri gözlemlemek için kiralayacağınız Adıyaman merkez kiralık araba ile mağaraların olduğu alana erişim sağlayabilirsiniz.
 • Adıyaman’ın tarihine bir yolculuk yapmak, geçmiş medeniyetlerin günümüze miras bıraktığı eserleri incelemek isterseniz Adıyaman Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan müzeye ulaşım oldukça kolay ve rahattır. Adıyaman merkez kiralık araç ile Adıyaman Müzesi’ne kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Adıyaman’da ziyaret edebileceğiniz başka bir tarihi alan ise Pirin Örenyeri Antik Kenti. Giriş ücreti ödeyerek girebileceğiniz alanda tarihi kalıntıları gözlemleyebilirsiniz.
 • Nemrut Dağı, Adıyaman denildiğinde akla gelen ilk turistik mekanlardan birisi. Sönmüş bir volkanik dağ olan Nemrut Dağı üzerinde yer alan heykel başları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Kommagene Krallığı’ndan günümüze miras kalan kalıntılar arasında anıt mezarlar da yer alıyor. Nemrut Dağı’na ulaşım sağlayabilmek için turlardan yararlanabilir ya da Adıyaman merkez kiralık araç tercihi ile araç kiralayarak gidebilirsiniz.
 • Adıyaman’da bulunan Cendere Köprüsü, ziyaret etmeniz gereken alanlar arasında yer alıyor. Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilen köprü kent içerisinde gezilecek alanlar arasında tarihi atmosferi ve estetik görünümüyle öne çıkıyor.
 • Ücretsiz giriş sağlayabileceğiniz Sofraz Örenyeri, tarihi dokusu ve doğayla iç içe görünümüyle ziyaretçilerini bekliyor. Örenyeri çevresinde dinlenebilir ve bu muhteşem yapıyı gözlemleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Adıyaman şehir merkezinde ziyaret edebileceğiniz birçok alan için kolay bir ulaşım yolu arıyorsanız ucuz araç kiralayabileceğiniz araç kiralama şirketleri ile iletişime geçerek şehir turunuzu konforlu bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Adıyaman merkez araç kiralama fiyatları her bütçeye uygun olarak yerli ve yabancı turistler için tercih edilen seyahat yöntemlerinden biri.

Adıyaman Merkez Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız