Amasya Merzifon

Amasya Merzifon Araç Kiralama

Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen Amasya, Orta Karadeniz’de yer alıyor. Tarihi Hititlerden başlayıp günümüze gelen Amasya, uygarlıkların merkezinde bulunuyor. Amasya, Merzifon gibi gelişmiş ilçesiyle de ön plana çıkıyor. Merzifon’un meşhur mutfağı ve zengin kültürü hayranlık uyandırıyor. Ekonomik açıdan oldukça gelişmiş bir yer olan Amasya Merzifon, tarım ve hayvancılık uğraşlarıyla da biliniyor.

Tarım, hayvancılık, ticaret ve turizm gibi kollarla ön planda olan Amasya Merizfon’u tanımak ve keşfetmek için Amasya Merzifon araç kiralama uygulaması oldukça kolay ulaşılabilir oluyor. Araç kiralama sitelerine girdiğiniz zaman Amasya Merzifon araç kiralama fiyatlarını inceleyebilir ve zevkiniz ile bütçenize göre araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Birbirinden farklı ölçeklere göre şekillenen bu fiyatlar arasında bulunduğunuz konuma uygun olarak aracınızı teslim alabilirsiniz.

Amasya dışında siz de Samsun, Çorum ve Tokat gibi komşu illerden araç kiralayabilirsiniz. Örneğin; Samsun araç kiralama şirketleri ile Amasya Merzifon’a rahat bir seyahat yapabilirsiniz.

Amasya Merzifon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Amasya Merzifon oto kiralama uygulamasını gerçekleştirmeden önce burası hakkında bazı şeyleri öğrenmenizde yarar bulunuyor. Bu bilgileri öğrenerek Amasya Merzifon seyahatinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Hititler’den bu yana birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Amasya Merzifon, bereketli topraklarıyla insanlara yurt oluyor. Karadeniz’den Orta Anadolu’ya giden yolların kesişiminde bulunan Merzifon, “Bin Köy” olarak tanımlanıyor. Ünlü coğrafyacı ve tarihçi Strabon’un belirttiği gibi bu bin köyde yapılan arkeolojik kazılarda Amasya Merzifon’da yüzlerce höyük ve yerleşim alanı bulunuyor. Bu arkeolojik kazılardan elde edilen bilgilere göre Merzifon tarihinin yaklaşık 7000 senedir var olduğu ortaya çıkıyor.

Günümüzde de önemini korumaya devam eden Amasya Merzifon, Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Yolların ve kültürlerin kesiştiği yer olan Merzifon, verimli topraklarıyla, sürekli gelişen sanayisiyle, havaalanıyla, gittikçe modernliği yakalayan özellikleriyle ve hayata geçirilen büyük projeleriyle ilgi çekici bir yer haline geliyor. İlçe ekonomisinde önemli bir yer tutan tarımcılık Merzifon’da oldukça yaygın. Buğday, şeker pancarı, arpa, ayçiçeği, bağ ve bahçe ürünleri burada en çok yetiştirilen ürünler. Merzifon, tarımın yanında birçok ticaret kolunda da istihdam imkanı sunuyor.

Amasya Merzifon’a Nasıl Gidilir?

Amasya Merzifon’a gitmek isteyenler için birçok ulaşım imkanı bulunuyor. Merzifon’a uçak, otobüs ve tren ile ulaşmak mümkün. Merzifon’a bağlı havaalanı bu seçeneklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Merzifon Havaalanı’ndan indiğinizde işinizi kolaylaştıracak olan Amasya Merzifon Havalimanı araç kiralama uygulaması da bu seçeneğin devamında yer alıyor. Amasya uçak bileti satın alarak Merzifon Merkez’den Amasya Havaalanı’na 7 km yol gittikten sonra ulaşabilirsiniz. Havaalanından alacağınız Amasya Merzifon kiralık araç sayesinde Merzifon’u keşfe başlayabilirsiniz. Bu konuda Amasya Merzifon araç kiralama şirketleri, size gerekli hizmeti sağlıyor.

Havaalanından araç kiralamanın yanı sıra otobüs terminallerinden de araç kiralama işlemini halletmeniz mümkün. Amasya otobüs bileti aldığınız zaman Türkiye’nin pek çok şehrinden buraya gelebilirsiniz. 

  • Merzifon- Çorum arası yaklaşık 65 km, 
  • Merzifon-Samsun arası 106 km ve 
  • Merzifon- Tokat arası 159 km oluyor. 

Otobüs bileti ile geldiğiniz Merzifon otobüs terminaline ulaştıktan sonra da Amasya Merzifon araba kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Amasya Merzifon’a gelebilmek için tercih edeceğiniz bir başka seçenek ise tren yolculuğu. Samsun ve Amasya illeri arasında hizmet veren Samsun-Amasya Bölgesel Treni, alternatif olarak seçilecek bir diğer ulaşım türü. 

Amasya Merzifon’da Araç Kiralama

Amasya Merzifon kiralık araba fiyatları, Merzifon’da araç kiralama uygulamasını oldukça ekonomik hale getiriyor. İstek, ihtiyaç ve bütçeye göre şekillenen fiyatlar size oldukça uyguna gelebilecek bir imkan sunuyor. Şahsi araçla karşılaştırıldığı zaman oldukça avantajlı olan bu araç kiralama işlemi sadece bu avantajı değil beraberinde pek çok avantajı da getiriyor.

Araç kiralama şirketlerinden alacağınız Amasya Merzifon kiralık araba, yolculuğun konforlu olmasını sağlıyor. Farklı türde araçları hizmete sunan araç kiralama şirketleri, hasar sigortası ve ekstra kasko gibi olanaklarıyla adeta güven vaat ediyor. Bunun yanında navigasyon ve ekstra şoför isteği de sunulan hizmetler arasında yer alıyor.

Araç teslim anından itibaren araç kiralama şirketleri her konuda yardımcı oluyorlar. Araba yolculuklarınızı daha konforlu ve güvenli hale getirmeyi amaçlayan şirketler, araçları düzenli olarak dezenfekte ediyor. Bu ve bunun gibi birçok hizmet ve imkanı sunan araç kiralama işlemi oldukça rağbet görüyor.

Amasya Merzifon Gezilecek Yerler

  • Ucuz araç kiralayarak Amasya Merzifon’da ilk olarak Kara Mustafa Paşa Cami’sini gezmeniz gerekiyor. Merzifon’da yer alan bu cami, kesme taş ile inşa ediliyor. Cami, il merkezine 45 km uzaklıkta yer alıyor. 
  • Şehirde mutlaka görülmesi gereken yerleri ziyaret etmeden önce Amasya Merzifon kiralık oto almak işinizi kolaylaştırıyor. Kiralık araba sayesinde Merzifon’un Karatepe Köyü’ne gidebilirsiniz. Köy, Amasya’ya 53 km uzaklıkta bulunuyor.
  • Bir diğer görülmesi gereken yer ise Bedesten. Osmanlı’nın en önemli eserlerinden biri olarak biliniyor. Tarihi boyunca atölye ve depo olarak kullanılan bu yer, yakın zamanda restore ediliyor ve içine çeşitli dükkanlar açılarak hizmet vermeye başlıyor. Bedesten, il merkezinde yer alıyor. 
  • Çelebi Mehmet Medresesi’nin girişinde bulunan Saat Kulesi de ziyaret edilmesi gereken diğer bir yer. Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından inşası yapılan bu Saat Kulesi diğer saat kulelerinin aksine merkeze değil köşeye inşa edildiğinden minare gibi görünüyor. Daha sonra gireceğiniz Çelebi Mehmet Medresesi, Yıldırım Beyazıt’ın oğlu Çelebi Mehmet tarafından 1414 yılında yapılıyor. Bu medrese günümüzde sosyal ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleştiği kültür merkezi olarak kullanılıyor. Saat Kulesi de il merkezinde yer alıyor. 


Amasya Merzifon Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız