Kars Merkez

Kars Merkez Araç Kiralama

Türkiye’nin en doğusunda yer alan Kars, özellikle kış turizmi ile öne çıkıyor. Kışları ilk karın düştüğü bu şehir, Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ev sahipliği yapıyor. Kars, tarihteki en eski yerleşim yerlerinden biri. Bu sebeple dünyadaki birçok eski kültürün izlerine burada rastlamak mümkün. “Kars” ismi, Türkiye’nin şehirleri arasında en eski Türkçe ad olma özelliğine de sahip. 

Birçok bölgede unutulmaya yüz tutmuş aşık geleneği, yıllardır Kars’ta varlığını sürdürüyor ve bu Kars’ın kültürel zenginliğine zenginlik katıyor. Kitaplardan alışık olunan ova ova, dağ dağ gezen ozanlarla karşılaşmak ve onların öykülerini duymak mümkün. Aşık geleneği ilginizi çekiyorsa Kars’ta sizi bekleyen Müzik Evi ve Kars Aşıklar Otağı gibi merkezler mevcut. 

Birçok edebi metne konu olan Kars, Mesnevi’de “şehr-i din” olarak geçiyor. Ayrıca bazı popüler filmler de Kars’ı konu alıyor. Bu açıdan Kars’ın sanatsal derinliğe sahip olduğu görünüyor. 

Kars’ın komşu illerini Ardahan, Erzum, Iğdır ve Ağrı oluşturuyor. Doğu kesiminde ise Ermenistan sınırı bulunuyor. Bu illerden Kars’a ulaşım Kars Merkez oto kiralama ile oldukça kolay hale geliyor. Kars’ı ziyaret etmek için Kars Merkez araç kiralama alternatifini değerlendirebilirsiniz.

Kars Merkez Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kars ziyaretinizden önce bölge hakkında bilgi edinmeniz size fayda sağlıyor. Şehrin mimarisi Rus, Ermeni ve Osmanlı izlerinin karışımından oluşuyor. Bu karışımda farklı kültürlerin, coğrafyanın ve etnik dokuların izleri açıkça görülebiliyor. Bu kültürel şölen, bölgede çok sayıda öğrenci bulunması ile de taçlanıyor. Şehirdeki öğrenci miktarı, farklı eğlence, sanat, müzik ve edebiyat etkinliklerine katkı sağlıyor. 

Taş işçiliği, Kars’ta oldukça dikkat çekiyor. Özellikle kış aylarında sürekli karla kaplı olan Kars, yöresel lezzetler açısından da oldukça zengin. Farklı otların sıkça kullanıldığı Kars mutfağının en sevilen lezzetleri arasında Kars gravyeri, tereyağı, ev yapımı erişte ve kaz tandırı yer alıyor. Siz de Kars Merkez araba kiralama ile bölgeyi ziyaret edebilir, bu lezzetleri tadabilirsiniz. 

Rus Ortodokslarının “Ruhani Hristiyanları” olarak da bilinen Molokanlar, Kars’ta en büyük etkisi bulunan topluluklardan biri. Bu topluluk geçmişte Rusya’dan Kafkaska’ya sürgün edilen bir topluluk ve bölgede kalıcı izler bıraktıkları biliniyor. Bölge için şimdi de önemli olan peynircilik, patates ve lahana tarımı gibi etkinlikleri bu topluluğun Kars’a tanıştırdığı biliniyor.

Kültürel zenginliği ve tarihi sebebiyle Kars’ta gezebileceğiniz birçok yer mevcut. Siz de Kars Merkez kiralık oto ile Kars Kalesi, On İki Havariler Kilisesi, Hamam ve Taş Köprü gibi yapıtları ziyaret edebilirsiniz. 

Kars Merkez’e Nasıl Gidilir?

Kars’a gitmek istiyorsanız farklı seçenekleriniz bulunuyor. Kars’a uçak, otobüs ve trenle ulaşım sağlanabiliyor. Havalimanı şehre yalnızca 6 km uzaklıkta. Otogarın şehir merkezine uzaklığı ise 5.7 km. Bu noktalardan kolaylıkla Kars Merkez kiralık araba edinebilirsiniz. 

Kars’a İstanbul, Ankara ve İzmir’den direkt uçuşlar mevcut. Kars uçak bileti alarak İstanbul’dan 2 saat, İzmir’den 2 saat 10 dakika, Ankara’dan 1 saat 30 dakika süren uçuşlarla Kars’a varılıyor. Kars Havalimanı araç kiralama seçenekleri havalimanına vardıktan sonraki tüm sürecinizi kolaylaştırıyor.

Kars’a bir diğer ulaşım seçeneği ise Kars otobüs bileti satın alarak oluyor. Türkiye’nin birçok ilinden her gün Kars’a seferler düzenleniyor. 

 • Erzurum 205 km, 
 • Iğdır 138 km, 
 • Ardahan 89 km, 
 • Trabzon 422 km, 
 • İstanbul 1,248 km, 
 • İzmir 1,788 km, 
 • Ankara 1,072 km uzaklıkta bulunuyor. 

Kars Otogarı, araç kiralamak için oldukça ideal bir nokta. Kars Merkez araç kiralama şirketleri ile Kars Otogarı’na varır varmaz aracınızı teslim alabilir ve seyahatinde konforlu bir şekilde devam edebilirsiniz. Ayrıca Erzurum araç kiralama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. 

Kars’a ulaşmak için elinizdeki bir diğer seçenek ise tren yolculuğu. Son zamanlarda da oldukça popüler olan Doğu Ekspresi, her gün Kars’a ulaşım sağlıyor. Bu ekspres, Ankara’dan yola çıkıyor ve yolcularına örtülü kuşetli, pulman ve yemekli vagon seçenekleri sunuyor. Her kompartımanda 4 kişi yolculuk edebiliyor. Trenin geçtiği yolların doğal güzelliği sebebiyle fotoğrafçılar tarafından da sıklıkla tercih edilen Doğu Ekspresi, Kars yolculuğunuzu olabildiğince ilgi çekici hale getiriyor.

Kars Merkez’de Araç Kiralama

Araç kiralama, Kars seyahatinizi daha konforlu bir hale getirmek için ideal bir seçenek. Kars Merkez kiralık araba fiyatlarına göz atabilir ve bütçenize uygun bir seçenek bulabilirsiniz. Dilerseniz firmaların sağladığı ekstra hizmetlerinden faydalanmanız da mümkün. Örneğin; Kars yoğun kar yağışı aldığı için kış lastikleri gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

Kars Merkez kiralık araç, özellikle gezmek istediğiniz çok fazla yer varsa büyük fayda sağlıyor. Şehre uzak görülmesi gereken yerleri kiralık aracınızla kolaylıkla gezebilirsiniz. Toplu taşımanın gitmediği yerlerdeki tarihi ve doğal güzellikleri görmeniz mümkün. 

Ayrıca ailecek yapılan gezilerde kiralık araç büyük fayda sağlıyor. Kars Merkez araç kiralama fiyatlarını inceleyerek kendi bütçenize uygun seçim yapabilirsiniz. Ardından keyifli bir Kars turuna çıkabilirsiniz.

Kars Merkez’de Gezilecek Yerler

 • Kars’ın en büyük turizm kaynağı olan Sarıkamış Kayak Merkezi, kayakseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir merkez. Kayak için ideal olan kristal toz kar, profesyonel olarak kayak yapan kişilere avantaj sağlıyor.
 • Sarıkamış ormanları içerisinde Baltık mimarisinin büyüleyici bir örneği olan Sarıkamış Katerina Av Köşkü, oldukça etkileyici bir bina. Geçmişte Tugay Komutanlığı’nda olan bina, şu anda koruma altında. Binada Rus etkilerini gözlemlemek mümkün. 
 • Fethiye Cami olarak da bilinen Büyük Katedral’in, 1800’lü yıllarda Kars, Rus işgali altındayken inşa edildiği biliniyor. İlgi çekici bir mimariye sahip Büyük Katedral, ziyaretçilerini büyülüyor. Merkezden uzaklığı 7.4 km olan Fethiye Cami, Kars Merkez kiralık ucuz araç ile kolaylıkla ziyaret edilebiliyor. 
 • Araç teslim sonrası ziyaret etmeniz önerilen bir diğer nokta ise Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabeleri. Özellikle tarih meraklıları için önerilen Ani Harabeleri, 3 farklı milletin uygarlığına tanıklık etmiş bir merkez. Geçmişte “Binbir Kiliseli Şehir” olarak bilinen Ani, Orta Çağ’ın en önemli merkezlerinden biri ve kalıntıları günümüzde de ziyaretçilerini büyülüyor. 


Kars Merkez Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız