Hatay Dörtyol

Hatay Dörtyol Araç Kiralama

Türkiye'nin Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Hatay, Akdeniz'in doğu ucunda kıyıları olan bir il. Hatay'ın merkezi de Antakya olarak geçiyor. Osmanlı Dönemi'nde Halep Eyaleti'ne bağlı bir sancakken 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti'ne katılıyor. Komşuları; Adana, Osmaniye, Gaziantep ve Suriye olan Hatay'ın mutfağı da oldukça zengin. Reyhanlı, Antakya, İskenderun ve Dörtyol gibi önemli ilçeleri bünyesinde bulunduran Hatay ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. Kentin öne çıkan bölgelerinden olan ve köklü bir tarihi bulunan Hatay Dörtyol'un ekonomisi de oldukça gelişmiş. Türkiye'de mandalinası ve portakalı ile ünlü olan Hatay'da sebze ve meyve çiftçiliği de yapılıyor. İskenderun Demir-Çelik Fabrikası ise bölgenin büyük istihdam kaynaklarından.

Siz de pek çok yönden gelişmiş olan Hatay Dörtyol’u ziyaret edip gezmek için Hatay Dörtyol araç kiralama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz Hatay'ın komşu illerinden de buraya yolculuk düzenleyebilirsiniz. Gaziantep araç kiralama şirketlerinin olanaklarından faydalanarak bu şehre konforlu bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Hatay Dörtyol araç kiralama fiyatlarını inceleyip size uygun olan aracı kiralayabilir, böylelikle bütçe dostu ücretlere konforlu ulaşım imkanlarına erişebilirsiniz. Zevk ve ihtiyaçlarınıza göre size uygun olan aracı seçip uygun lokasyondan arabanızı dilediğiniz zaman teslim alabilirsiniz.

Hatay Dörtyol Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hatay Dörtyol araba kiralama işlemini gerçekleştirmeden önce bölge hakkında bilinmesi gereken pek çok detay bulunuyor. Bu detaylar bilindiği takdirde Hatay Dörtyol geziniz daha keyifli hale geliyor. Tarihi oldukça yeni olan Dörtyol’un 1865’te kurulduğu biliniyor. Verimli tarım arazilerinin ve uygun iklim koşullarına sahip bölge, ilgi çekici konumu ile göz dolduruyor. Anadolu’yu Mısır, Hicaz ve Filistin’e bağlayan kara yolu güzergahının da Dörtyol’dan geçmesi, buranın uğrak bir ulaşım noktası olmasına neden oluyor.

Dörtyol ovasının güneyinde ve batısında tarihi yerleşkeler ve kalıntılar bulunuyor. Bunlardan en eskisi ise Kinet Höyük. Bu höyüğün kuzeyinde ise Antik İssos yerleşim yeri konumlanıyor. Yapının güneyinde Payas Kalesi ve Osmanlı Dönemi’ne ait bir kervansaray yer alıyor. Önemini Büyük İskender ve Darius arasındaki savaştan alan İssos Harabeleri’nde su kemerleri de bulunuyor. Siz de Hatay Dörtyol kiralık araba fırsatlarından yararlanabilir, bu gözde semti dilediğiniz gibi keşfedebilirsiniz. Dilerseniz Hatay’ın komşu illerinden de araba kiralama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün. Adana araç kiralama şirketleri ile Hatay Dörtyol’a konforlu bir seyahat düzenleyebilirsiniz.

Hatay Dörtyol'a Nasıl Gidilir?

Hatay Dörtyol’a gitmek isteyen kişilerin karşısına birçok farklı ulaşım alternatifi çıkıyor. Hatay Dörtyol’a otobüs ve uçakla gitmek mümkün. Hatay'a bağlı havalimanları, kente ulaşım imkanını daha kolay hale getiriyor. Hatay uçak bileti satın alarak Hatay Dörtyol şehir merkezine 97 km uzaklıkta bulunan Hatay Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz.

Hatay Havalimanı araç kiralama işlemini uygulamaya koymanız için uygun bir lokasyonda yer alıyor. Hatay Havalimanı’ndan alacağınız ucuz araç sayesinde ise kısa süre içerisinde Dörtyol’a varıp kent ve bölge gezilerinize başlayabilirsiniz. Bu noktada araç kiralama şirketleri ile iletişimde bulunarak arabanızı dilediğiniz yerden teslim alabilirsiniz.

Hatay’a uçakla varmanın mümkün olmasının yanı sıra otobüs terminaline de iniş yapabilirsiniz. Hatay Otogarı’ndan da araç kiralama işlemini gerçekleştirmeniz mümkün oluyor. Hatay otobüs bileti alarak Türkiye’nin birçok ilinden buraya kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

  • Hatay Dörtyol - Adana arası 100 km, 
  • Hatay Dörtyol - Osmaniye arası 40 km, 
  • Hatay Dörtyol - Gaziantep arası ise 175 km olarak hesaplanıyor. 

Hatay şehir merkezine ise 3,5 km mesafede yer alan Dörtyol’daki otobüs terminaline ulaştıktan sonra da araç kiralama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Hatay Dörtyol'da Araç Kiralama

Hatay Dörtyol kiralık araba fiyatları, kentte araç kiralama işlemini uygun hale getirip, bütçenize katkı sağlıyor. Araç kiralama ücretler, kişisel istekler ve ihtiyaçlara göre şekilleniyor. Hatay Dörtyol oto kiralama avantajlarından yararlanarak size özel tahsis edilen araçla, Dörtyol’da dilediğiniz gibi dolaşabilir, bölgeyi yakından keşfedebilirsiniz.

Farklı özellikte araçların bulunduğu ve bu araçları hizmete sunan şirketlerin size sunacağı özelliklere göre belirlenen Hatay Dörtyol kiralık oto fiyatlarını inceleyerek daha detaylı fikir edinebilirsiniz. Hasar sigortası ve ekstra kasko gibi imkanların yer aldığı seçenekler de ek ücret dahilinde ziyaretçilere sunuluyor. Bunun yanı sıra navigasyon ve ekstra şoför gibi hizmetler de araç kiralama şirketlerinin kullanıcılara sunduğu imkanlar arasında yer alıyor.

Araç kiralama şirketlerinden aldığınız aracın teslim anından itibaren bu şirketler sizinle irtibatta kalıyorlar. Sevdiklerinizle beraber geçireceğiniz yolculuklarda her an yanınızda olan bu firmalar, araçların temizliğine de ayrı bir önem veriyor. Düzenli olarak dezenfekte işlemi gerçekleştiren bu araçlar size güvenilir bir yolculuk vadediyor. Pek çok açıdan güvenilirlik sunan bu araç kiralama şirketlerinin sunduğu işlemlerden dilediğiniz gibi yararlanmanız mümkün oluyor.

Hatay Dörtyol Gezilecek Yerler

Hatay Dörtyol kiralık araç olanakları sayesinde bölgeyi gezmeye hemen başlayabilirsiniz.

  • Öncelikle Dörtyol’u gezmeye ilçeye 6 km uzaklıkta yer alan İlk Kurşun Anıtı’ndan başlamanız öneriliyor. Kurtuluş Savaşı’nda Türkiye düşmanlar tarafından işgal edilmişken bağımsızlık adına ilk kurşun Dörtyol’da atılıyor. Bu olaya dair yapılan bir anıt olan İlk Kurşun Anıtı, bölgede ziyaret edebileceğiniz en önemli yapılardan biri.
  • Daha sonrasında araç teslimle aldığınız otomobilinizle İlk Kurşun Müzesi’ni ve Atatürk Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Pek çok balmumu materyalin ve heykelin yer aldığı ve semte yalnızca 2 km mesafedeki bu yapının içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ve birçok kahramanın heykelleri de bulunuyor.
  • Hatay Dörtyol oto kiralama sayesinde kiraladığınız araçla gidebileceğiniz bir başka yer ise Kırık Köprü oluyor. İlçenin Yeşilköy mevkiinde bulunan Kırık Köprü, bölgedeki önemli tarihi yapılar arasında yer alıyor. Köprü’nün Dörtyol’a uzaklığı ise 7 km.
  • Mancınık Kalesi de dikkat çeken bir başka tarihi yapı. İlçeye ortalama 6 km mesafede yer alan kalede önemli bir kitabe bulunuyor. Amanos Dağlar üzerinde bulunan bu kaleden Akdeniz ve Dörtyol ovaları rahatlıkla izlenebiliyor. Dörtyol Limanı’nı gözetlemek için yapılan bu kalenin çevresinde sarp kayalıklar bulunuyor. Kale odaları, sarnıçlar, merdivenler, mazgal pencereleri, mahkum odaları ve tuvaletler kaleyi ziyaretinizde görebileceğiniz bölümler arasında yer alıyor.

Hatay Dörtyol Diğer Ulaşım Seçenekleri

Araç Kiralama Hakkında Blog Yazılarımız